Gastroparéza je synonymum pro poruchu vyprazdňování žaludku. Jedná se o nepříjemný problém, který komplikuje řadu chorobných stavů.

 

Příčiny: Podstatou zhoršeného vyprazdňování žaludku bývá narušení funkce nervů, které ovládají žaludeční svalovinu a zajišťují tak posun potravy. Tyto nervy fungují nezávisle na naší vůli. K jejich narušení nejčastěji dochází u dlouhodobě neléčené cukrovky. Kromě toho se hybnost žaludku zpomaluje u silných kuřáků a u pacientů s Parkinsonovou chorobou. K narušení nervosvalového přenosu v žaludku dochází i u sklerodermie, což je autoimunitní nemoc pojivových tkání. Poškození funkce nervů ovládajících pohyblivost žaludku se objevuje i po rozsáhlejších operačních zákrocích v dutině břišní.

 

Projevy: Porucha se obvykle projevuje nechutenstvím, častějším zvracením nedostatečně strávené potravy, velmi rychlým nasycením při jídle a častým říháním. Vzhledem k rozkládající se potravě v žaludku postižený trpí zápachem z úst. Potrava se může snadněji vracet do jícnu, což vyvolává pálení žáhy. U některých lidí se ovšem gastroparéza nemusí výrazně projevovat a tíže obtíží rozhodně nemusí odpovídat závažnosti nálezu.

 

Diagnostika: Po gastroparéze můžeme pátrat na základě výše zmíněných obtíží, nebo ji nalézáme náhodně při gastroskopii. Pacient jí naposledy večer před gastroskopií, od půlnoci až do vlastního vyšetření již nejí a nepije. U zdravého člověka bychom v takovém případě měli při vyšetření najít prázdný žaludek. U gastroparézy najdeme žaludek více či méně plný rozkládající se potravy, ale většinou se nám podaří přístrojem dojít až do střeva – nenajdeme žádnou překážku. Při vyšetření můžeme na vlastní oči pozorovat sníženou až prakticky nulovou hybnost žaludeční svaloviny.

 

Léčba: Člověk by měl přijímat dobře stravitelnou bezezbytkovou potravu. Na zrychlení hybnosti žaludeční svaloviny podáváme léky ze skupiny prokinetik, které se obvykle užívají několikrát denně.

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů