Vzhledem k tomu, že se tento text týká problematiky alergií, doporučuji ho přečíst spolu s  úvodním textem o alergii, kde jsou mj. definovány pojmy typu alergie, atopie, alergen a alergická reakce. Potravinová alergie je stav, kdy vzniká alergická reakce v reakci po požití některé potraviny. Bývá relativně častá, skoro každý z nás má nějaké potraviny, na něž je alergický. Já osobně jsem alergický na jablka a třešně. Že vy na žádné potraviny alergičtí nejste? Spíše o tom ještě nevíte.

 

Příčiny: Příčinou je alergická reakce vzniklá po kontaktu s alergenem v potravině. A jaké potraviny způsobují alergie? To je špatně postavená otázka, na kterou se nedá dost dobře odpovědět. Každý člověk je alergický na konkrétní potraviny, které jiným lidem nic neudělají, a někteří lidé nejsou alergičtí na žádné potraviny. Přesto existují potraviny, na něž bývají lidé alergičtí častěji. Spadají sem zejména potraviny exotičtější a dovážené, jako je tropické ovoce. Častěji vznikají alergie také na ořechy, jahody, obilniny, ryby a jiné mořské živočichy, a na některé typy koření. Klinicky významný je vznik alergie na bílkovinu kravského mléka, kterou považujeme za důležitý podtyp potravinové alergie.

 

Projevy: Projevy potravinové alergie mohou být různé a na jejím základě mohou vznikat prakticky všechny nemoci založené na alergickém podkladě – astma (dušnost, pískání při výdechu, suchý kašel), kopřivka (červená svědivá vyrážka), alergický zánět spojivek (zarudnutí bělma, pálení očí, otok víček), atopický ekzém a někdy i nebezpečný anafylaktický šok. Podrobnosti najdete v příslušných textech.

Vzhledem k tomu, že se jedná o potraviny, bývá často postižen i trávicí systém. Jeho postižení alergickou reakcí může být různé – někdy se objevují průjmy, někdy jsou příznaky zcela nenápadné (člověk se cítí divně, může být plynatý, může ho trochu bolet břicho apod.) a o své alergii člověk ani neví. S potravinovou alergií souvisí i méně známé onemocnění jícnu zvané eozinofilní ezofagitida.

 

Diagnostika: Lékař by měl dotyčnému pomoci zjistit, jaká potravina u něj alergii vyvolává. Kromě toho lze provést další alergologická vyšetření, o nichž trochu podrobněji píšu v textu o alergii.

 

Prevence: Hlavní je zjistit, jaká potravina v nás vyvolává alergickou reakci a pak se jí vyhýbat. To by mělo stačit.

 

Léčba: Záleží na tom, jak se potravinová alergie projevuje a podle toho jí léčíme. Pokud jsou projevy mírné (třeba mírná kopřivka), nemusíme dělat nic. U obtěžujících projevů lze použít protialergické léky ze skupiny antihistaminik (např. Zyrtec, Alerid, Zodac, Xados a jiné). V případě smrtelně nebezpečného anafylaktického šoku voláme rychlou záchranou službu a léčíme, jak je to popsáno v textu o něm.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů