Prasklý žaludeční vřed (přesněji řečeno vřed žaludku nebo dvanáctníku) je nebezpečná komplikace vředové choroby žaludku a dvanáctníku. Bez rychlého zaléčení je tato situace obvykle smrtelná.

 

Příčiny: Příčinou je neléčená vředová choroba. Bez léků se již existující vřed může vyhojit nebo se dále prohlubuje a zvětšuje. V určité chvíli může stěna žaludku nebo dvanáctníku narušená vředem prasknout.

 

Projevy: Prasknutí vředu se projeví prudkou a krutou bolestí břicha. Ta je zprvu lokalizována do nadbřišku, pak se kvůli vytékání obsahu žaludku do dutiny břišní přesunuje spíše směrem dolů k podbřišku. Břišní stěna ztuhne jako prkno, pohmatově a poklepově je bolestivá. Rozvíjející se zánět pobřišnice vede k zastavení střevní činnosti a vzniká paralytický ileus. Plně vyjádřený zánět pobřišnice je spojen s bolestí břicha, horečkou, celkovým zhoršením stavu a postupně přechází v otravu krve a šokový stav s destabilizací dýchací a oběhové soustavy, což nakonec vyústí ve smrt.

 

Diagnostika: Důležité je fyzikální vyšetření a zjištění vředové choroby v anamnéze. O protržení trávicí trubice v úrovni břicha nás informuje rentgen břicha, kde uvidíme patrný vzduch v dutině břišní (pneumoperitoneum). Provedeme-li krevní náběry, poměrně často najdeme zvýšení enzymu známého jako amyláza.

 

Pneumoperitoneum při klasické předozadní projekci uvidíme jako černé pruhy vzduchu  pod bránicí. Významné je to zejména nad jaterní tkání, protože na opačné straně může být někdy podbrániční vzduch zaměňován s žaludeční bublinou. (Zdroj)

 

Léčba: Při protržení žaludku vředem je nutno provést urgentní chirurgický zákrok různého rozsahu, v ideálním případě zašití protržené stěny. U rozsáhlého postižení ovšem nelze vyloučit nutnost větší operace, která někdy vede k odstranění části žaludku nebo dvanáctníku. Hospitalizace pacienta na monitorovaném lůžku s kontrolou dechových a oběhových parametrů je po zákroku běžná.


Zdroje
https://fairview.org
https://www.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů