Jód je prvek pro naše tělo nepostradatelný, protože je nutný k produkci hormonů štítné žlázy. Naše populace vždy byla ohrožena spíše nedostatkem jódu, který způsoboval sníženou funkci štítné žlázy a u dětí kretenismus. Od doby jodizace stolní soli již riziko nedostatku jódu naštěstí výrazně pokleslo. Jódem se nicméně lze i předávkovat a v takovém případě vzniká řada chorobných příznaků.

 

Příčiny

Je krajně nepravděpodobné se předávkovat jódem v potravě. Vyšší výskyt jódu je v mořských plodech, v jodované soli, ve špenátu a v další potravinách, ale to by jich člověk musel pravidelně jíst opravdu velké množství. K předávkování by mohlo dojít při nadměrném užívání doplňků stravy a léků obsahujících jód. Z léků je příkladem sloučenina amiodaron (např. léky Amiodaron, Sedacoron, Cordarone), který je využíván jako antiarytmikum, a který může při dlouhodobém užívání kvůli obsaženému jódu způsobit poškození štítné žlázy. Velké množství jódu je v některých dezinfekcích, které mohou být omylem požity.

 

Projevy

Otrava jódem zahrnuje slabost, nevolnost, nechutenství, bolesti břicha a zvracení. V ústech se může objevit nepříjemná kovová pachuť, může být zvýšené slinění a byl popisován i vznik epileptických záchvatů. Dlouhodobý nadměrný přísun jódu může „rozhodit“ štítnou žlázu s rozvojem její zvýšené nebo snížené funkce a se vznikem strumy.

 

Diagnostika

Hladinu jódu v krvi lze zjistit, při předávkování jódem je vždy nutné vyšetřit i hladiny hormonů štítné žlázy.

 

Léčba

Hlavní je zastavit nadměrný přísun jódu, což vede k postupnému vymizení příznaků. U akutních otrav lze provést výplach žaludku a podání živočišného uhlí.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů