Preeklampsie je chorobný stav, který se nejvíce dotýká gynekologie a porodnictví. I internista se s ním nicméně může setkat, a proto je vhodné o něm něco bližšího vědět.

 

Příčiny: Přesné příčiny vzniku preeklampsie nejsou známy. Předpokládá se jakási porucha placenty, kdy její buňky začnou vytvářet mnoho sloučenin, které pak poškozují cévy v řadě orgánů. Postiženými cévami hůře protéká krev a snížená propustnost jejich stěn může vést k úniku krevní tekutiny do okolních tkání.

 

Projevy: Preeklampsie sama o sobě znamená zvýšení krevního tlaku v těhotenství nad 140/90 a současný nález bílkoviny v moči. Někdy se mohou objevit i otoky spojené s únikem krevní tekutiny mimo cévy do tkání. V narušených cévách se může aktivovat srážecí systém a mohou začít vznikat drobné krevní sraženiny, což průtok krve tkáněmi nadále omezí. Tento stav může snadno přejít v diseminovanou intravaskulární koagulopatii. Preeklampsie se vyskytuje typicky po 20. týdnu těhotenství a může znamenat vážné ohrožení života matky i dítěte. postižen může být prakticky kterýkoliv orgán, velmi citlivé na narušení průtoku krve jsou zejména ledviny a mozek.

 

Diagnostika: Diagnózu obvykle učiní gynekolog při pravidelné prohlídce těhotné ženy. Základem je změření krevního tlaku a vyšetření moči na přítomnost bílkoviny.

 

Komplikace: Preeklampsie může přejít ve velmi nebezpečnou eklampsii, při které dojde k narušení průtoku krve mozkem, což je spojeno s poruchami vědomí a vznikem křečí, které mohou připomínat epileptický záchvat. Dalším závažným stavem, do kterého může preeklampsie vyústit, je tzv. HELLP syndrom. Ženy s preeklampsií mají vyšší riziko rozvoje předčasného odloučení placenty.

 

Léčba: V případě zjištění preeklampsie je nutný klid na lůžku, podávají se léky na snížení krevního tlaku (V těhotenství je jejich výběr limitovaný, řada z nich může poškodit plod. Naprosto zakázané jsou jinak často používané ACE-Inhibitory). Aplikují se sloučeniny magnezia, které snižují krevní tlak a brání křečím. Definitivním řešením je ukončení těhotenství (ať již uměle vyvolaný porod porodními cestami nebo císařským řezem). Nedonošený plod je pochopitelně více ohrožený na životě, na druhou stranu se mnohdy nedá dělat nic jiného. Vhodné je znovu zdůraznit, že vyvolávajícím faktorem, kterého se předčasným porodem lékaři snaží zbavit, je placenta, a nikoliv plod.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů