Přetržení Achillovy šlachy („přetržení Achillovky“) je jedním z nejčastějších případů přetržení šlach. Achillova šlacha probíhá po zadní straně lýtka a spojuje kost patní s lýtkovými svaly.

 

Příčiny

Asi nejčastější příčinou jsou opakovaná namáhání Achillovy šlachy při cvičení nebo fyzické aktivitě. Samotné přetržení může být předcházeno opakovanými záněty šlachy. Vyšší riziko je u starších lidí a u fyzicky netrénovaných jedinců.

 

Projevy

K prasknutí a přetržení šlachy obvykle dochází při fyzické aktivitě. Při přetržení se může objevit pocit, že něco prasklo v lýtku, který je následován bolestí nohy. V místě přetržené šlachy na zadní straně lýtka se objeví otok a modřina. Při chůzi se bolest zhoršuje a je oslabená síla zadních svalů lýtka.

 

Diagnostika

Diagnózu většinou určí ortoped na základě fyzikálního vyšetření a anamnézy obtíží. Součástí vyšetření může být i ultrazvuk žil na postižené končetině, aby se vyloučila přítomnost podobně se projevující hluboké žilní trombózy.

 

Léčba

Možný je konzervativní postup s podáváním léků proti bolesti a fixací postiženého lýtka, by mohla šlacha srůst. Přednost se nicméně dává operačnímu přístupu, kdy lékař při zákroku najde oba konce šlachy a spojí je dohromady. Po operaci se musí noha imobilizovat sádrou, aby se předešlo prasknutí nedávno sešité šlachy. Imobilizace je následně nahrazena opatrnou rehabilitací. Vzhledem k vyššímu riziku vzniku hluboké žilní trombózy po operačním zákroku s imobilizovanou končetinou se většinou na dočasnou dobu předepisují léky na ředění krve v preventivní dávce (většinou nízkomolekulární hepariny).


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.foothealthfacts.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů