Probiotika ve smyslu lékařském je označení pro podávání mikroorganizmů tělu vlastních ve speciálních preparátech. Filozofie vychází z toho, že v našem tlustém střevě žije obrovské množství bakterií (jejich množství se počítá na kilogramy!). Bakterie jako laktobacily a bifidobakterie nám přinášejí užitek, podílejí se na trávení, pomáhají vytvářet vitamin K a za normálních okolností brání množení nebezpečných kmenů bakterií, které způsobují střevní infekce (např. klostridií). Velmi pravděpodobně je normální střevní mikroflóra důležitá i pro správné fungování imunitního systému.
Způsob podání: Probiotika ve zdravotnických zařízení podáváme typicky ve formě doplňků stravy. Některá jsou vyrobená ve formě tablet (např. Nutrolin B), jiná v podobě sáčků rozpustných ve vodě (např. VSL#3). Kromě podání ve formě doplňků stravy se probiotické kultury přidávají i do některých mléčných výrobků a jako speciální možnost jejich podání jsem si dovolil napsat i krátký text o tzv. transplantaci stolice.
Význam: Z lékařského hlediska je největší využití probiotik v situacích, kdy je přirozená střevní mikroflóra zlikvidována kvůli užívání antibiotik. Probiotika tak předepisujeme při užívání antibiotik, nebo ještě lépe po jejich dobrání. Stejně tak mohou být probiotika podávána jako doplněk při léčbě pseudomembranózní kolitidy vyvolané přemnožením bakterie ze skupiny klostridií. Probiotika ovšem doporučujeme i u jiných infekčních průjmových střevních onemocnění, kde si přejeme úpravu střevních mikroorganizmů k normálu.
Vzhledem k faktu, že probiotika pomáhají normalizovat střevní mikroflóru byla v řadě případů s úspěchem nasazen u pacientů s dráždivým tračníkem, protože nerovnováha ve střevní mikroflóře se považuje za jednu z jeho vyvolávajících příčin.
Uvažuje se i o významném vlivu probiotik na imunitní systém jedince, kdy podaná probiotika zlepšují jeho funkci a zkoušíme je proto používat i u zánětů střev vyvolaných imunitním systémem, jako je ulcerózní kolitida. Vliv probiotik na imunitu je však zřejmě komplexní. Probiotika zřejmě celkově posilují imunitu a snižují výskyt infekcí horních cest dýchacích. Existují i teorie, že probiotika mohou mít efekt v prevenci rakoviny tlustého střeva, to však zatím není potvrzeno pádnými studiemi.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.webmd.com