Projímadla (odborně laxativa) jsou pestrou skupinou léků, které účinkují proti zácpě a usnadňují odchod stolice. Řada z nich je volně prodejná a užívá je mnoho lidí.

 

Využití: Laxativa vcelku logicky podáváme při úporné chronické zácpě, abychom usnadnili odchod stolice a snížili riziko vzniku komplikací (řitní trhlina při průchodu tuhé stolice, divertikulóza apod.). Zcela speciální indikací je podávání projímadla (typicky Lactulosy) pacientům s jaterní cirhózou, aby se u nich zabránilo hromadění stolice ve střevech. V takovém případě by totiž látky ze stolice zpracovávaly střevní bakterie za vzniku dusíkatých zplodin, které by mohly vyvolat jaterní encefalopatii.

 

Typy projímadel

Projímadla rozdělujeme do několika základních skupin podle mechanizmu jejich účinku.

1. Kontaktní projímadla – Kontaktní projímadla působí přímo na střevní stěnu, zvyšují sekreci tekutiny do  střeva a snižují absorpci vody ze střeva. Léky z této skupiny bývají často užívány dlouhodobě, účinné látky se nevstřebávají a vedlejší účinky bývají minimální.

Příkladem těchto laxativ jsou sloučeniny:

2. Osmoticky aktivní projímadla – Projímadla z této skupiny obsahují látku, která se z trávicího traktu nevstřebává, zůstává ve střevech a osmoticky na sebe váže vodu. Zvýšené množství vody pak naředí stolici.

Příkladem těchto laxativ jsou sloučeniny:

  • laktulóza (např. lék Duphalac, Lactulosa)
  • makrogol (např. lék Forlax)
  • hořečnaté soli (např. síran hořečnatý)
  • glycerol (glycerinové čípky)

3. Projímadla zrychlující hybnost střev – Tato skupina projímadel se používá méně často, jsou spíše na předpis a patří mezi ně léky ze skupiny prokinetik (např. sloučenina domperidon – lék Motilium) a inhibitorů acetylcholinesterázy (např. sloučenina neostigmin - lék Syntostigmin). Méně známou sloučeninou, která patří do této skupiny, je prucaloprid (lék Resolor), která zrychluje hybnost střev působením na serotoninové receptory.

4. Objemová projímadla – Objemová laxativa obsahují sloučeniny, které se v trávicím traktu nevstřebávají, po kontaktu s vodou nabobtnají a zvyšují tak objem stolice. Typickým příkladem jsou různé volně prodejné doplňky obsahující vlákninu (Psyllium, otruby apod.). Užívání těchto objemových projímadel musí být nicméně spojeno s dostatečným příjmem tekutin, jinak člověka „zabetonují“ a dostaví se naopak silná zácpa.

 

Nevýhody: Laxativa nemají zásadní nevýhodu kromě toho, že mohou při nadměrném účinku (či při předávkování) vyvolat průjem a další trávicí obtíže (křeče břicha, plynatost). Dlouhodobé nadužívání některých projímadel může zabarvit stěnu střeva do tmavohněda. Tento stav není nebezpečný a označuje se jako melanosis coli.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů