Prokalcitonin (PCT) je bílkovinná sloučenina, která se v našem těle vyskytuje zcela přirozeně. Je produkována buňkami štítné žlázy a vzniká z ní hormon kalcitonin, který má význam pro metabolizmus kostí a vápníku. Odborně proto říkáme, že prokalcitonin je prekurzor kalcitoninu.

 

Základní informace: Využití prokalcitoninu nemá v klinické praxi nic společného s metabolizmem vápníku. Zjistilo se, že prokalcitonin je tzv. protein akutní fáze, což znamená, že jeho koncentrace je v krvi za normálních okolností mizivá, ale výrazně stoupne při bakteriálních infekčních zánětech – tento vzestup je patrný již po 2-3 hodinách od začátku infekce. Můžeme tedy říci, že prokalcitonin je látka obdobná CRP, ale je výrazně přesnější v odlišení bakteriálního infekčního zánětu od virových infekčních zánětů a od neinfekčního zánětu.

Hladina prokalcitoninu se udává v nanogramech na mililitr [ng/ml]. Normální hodnoty jsou pod 0,5 ng/ml, vše vyšší je podezřelé. Rozsáhlé infekce mohou ovšem dosahovat desítek až stovek nanogramů na mililitr.

 

Využití: Stanovení prokalcitoninu můžeme provést tehdy, máme-li podezření na infekční zánět. Prokalcitonin je velmi citlivý (více než CRP) a navíc je přesnější v odlišení infekčních a neinfekčních zánětů. CRP toto odlišení moc neumí a zvýšení CRP proto najdeme třeba i u člověka s autoimunitním zánětem. Ideálním cílem současného odběru CRP a prokalcitoninu je člověk se zvýšenou teplotou, bolestmi svalů a kloubů, kdy máme podezření na revmatický autoimunitní neinfekční zánět. Má takový člověk výrazně zvýšené CRP, ale normální prokalcitonin? Pak jde nejspíše skutečně o neinfekční příčinu. Je zvýšený prokalcitonin i CRP? Pak má zřejmě nějakou bakteriální infekci a ostatní příznaky jsou doprovodné. Pokud by měl nízké CRP i prokalcitonin, pak se zřejmě jedná o nějakou virózu.

Pokud předpokládáme, že pacient má závažnou bakteriální infekci (septické stavy), je prokalcitonin užitečný v odhadu její tíže a kontrolní odběry prokalcitoninu nás informují o vývoji a účinku antibiotické léčby.

 

Odběr: Prokalcitonin se zjistí z jednoduchého odběru žilní krve po vyšetření získaného vzorku v biochemické laboratoři.

 

Nevýhody: Prokalcitonin nemá zásadní nevýhodu až na to, že jde o vyšetření výrazně dražší než stanovení CRP, a proto se zdaleka tak často neprovádí.


Zdroje
https://www.tribune.cz
https://www.ncbi.nlm.nih.gov

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů