Protržení střeva neboli odborně perforace je velice nebezpečný stav, který může vést ke smrti pacienta. Je obávaným rizikem endoskopických zákroků a vyšetření střev. Akutní protržení střeva lze považovat za náhlou příhodu břišní.
Příčiny: Nejčastější příčinou je protržení tlustého střeva při kolonoskopii. Vyšší riziko je u starších lidí s křehčí střevní stěnou, u pacientů se záněty střevní stěny a u lidí s divertikulózou. Riziko roste u endoskopických zákroků, například u polypektomií. Šetrné provádění kolonoskopického vyšetření toto riziko minimalizuje, ale nikdy ho zcela neeliminuje. Z toho důvodu by mělo být každé vyšetření střev indikované, aby k případné komplikaci nedošlo zbytečně.
Dalším neopominutelným rizikem jsou spolknutá ostrá cizí tělesa, což je problém spíše dětského věku, vězňů a psychiatricky nemocných. Střeva jsou sice většinou schopna toto těleso nechat projít tak, aby nedošlo k poškození, riziko protržení střevní stěny tu ale vždy je.
K samovolné perforaci střevní stěny dochází zřídka, spíše u pacientů, u kterých je střevní stěna v určitém místě narušená zánětlivým, či nádorovým procesem (těžké formy zánětu slepého střeva a divertikulitidy, rakovina tlustého střeva, nádory tenkého střeva apod.).
Projevy: Protržení stěny střeva se v první chvíli neprojeví. Smrtelně nebezpečné není ani samo protržení, ale fakt, že se vzniklým otvorem dostane střevní obsah do dutiny břišní. To vede ke vzniku ohraničeného (v lepším případě), či neohraničeného (v tom horším případě) zánětu pobřišnice (peritonitida). Bakteriální zánět v této lokalitě je smrtící, bakteriální a zánětlivé toxiny se dobře vstřebávají skrze pobřišnici do krevního řečiště a vzniká otrava krve. Z příznaků je typické ztuhnutí a bolest břicha, horečka, schvácenost, která postupně přechází do šokového stavu s poruchou vědomí a smrtí. Střevní činnost se vlivem zánětlivých změn zastavuje a vzniká paralytický ileus, což je typ střevní neprůchodnosti.
Diagnostika: Z klinických příznaků můžeme pojmout podezření, velmi důležitá je informace o nedávno prováděném endoskopickém zákroku. Zásadním a přitom dostupným vyšetřením je rentgen břicha, který prokáže volný vzduch v dutině břišní – neklamnou známku protržení trávicího traktu. V případě spolknutého kontrastního cizího tělesa jej na snímku uvidíme také. Ke zlepšení orientace v dutině břišní lze provést i akutní CT vyšetření břicha.
Léčba: Na vyšších endoskopických pracovištích je při protržení střeva při kolonoskopii za jistých okolností možné otvor rychle uzavřít pomocí speciálního klipu, tento zákrok ovšem vyžaduje velmi zkušeného endoskopistu. Jinak je obvykle nutná urgentní chirurgická intervence spojená s břišní operací různého rozsahu – místo poškozeného střeva musí být nalezeno a uzavřeno. Jako prevence či léčba infekce se podávají antibiotika, pacient musí být pochopitelně hospitalizován, ideálně na monitorovaném lůžku. I přes rychlou a správnou léčbu končí protržení střeva v určitém počtu případů smrtí nemocného.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com