Rakovina děložního čípku stále patří mezi časté a nebezpečné zhoubné nádory u žen. Způsobuje smrt několika stovek českých žen za rok. U této rakoviny je velmi důležitý fakt, že při správné prevenci její nebezpečnost značně klesá. Je myslím nejprve nutné definovat si anatomicky místo, kde se rakovina děložního čípku vyskytuje. Co je přesně děložní čípek? Děložní čípek je jednoduše řečeno část dělohy, která vyčnívá do pochvy. Skrz děložní čípek prochází úzký otvor, který spojuje pochvu s děložní dutinou.
U rakoviny děložního čípku je podle mě také zásadní zmínit, že vzniká velmi pomalu a předchází jí relativně dlouhý přednádorový stav, který již lze (i když ne na 100%) úspěšně diagnostikovat.
Schéma umístění tumoru na řezu pochvou a dělohou
Příčiny: Příčina vzniku rakoviny děložního čípku je známá. Příčinou je infekce virem HPV (Human Papillomavirus). Tímto virem se žena nejsnadněji nakazí při sexuálním styku s nakaženým mužem (tj. patří mezi sexuálně přenosná onemocnění). Rodina HPV virů je velmi početná (čítá stovky virových kmenů) a HPV viry způsobují řadu nemocí, například jsou zodpovědné za vznik bradavic. Rakovinu děložního čípku způsobují typicky kmeny HPV viru číslo 16 a 18, mohou ji však způsobovat i kmeny jiné. Tento virus můžeme při vyšetření nalézt u velkého množství žen do 25 let věku, ale u většiny nevyvolá virus žádné příznaky a nakonec vymizí. U některých žen nicméně jeho existence přetrvává a právě u těchto žen může časem vzniknout rakovina děložního čípku.
Z výše uvedeného lze odvodit, že rizikovým faktorem vzniku rakoviny děložního čípku je i promiskuita a časný začátek sexuálního života. Je to proto, že čím dříve žena začne se sexuálním životem a čím více má partnerů, tím je větší šance, že se HPV viry 16 a 18 nakazí. Jako o rizikovém faktoru, který má vztah ke vzniku rakoviny děložního čípku se mluví i o kouření.
Projevy: Jak je pro nádorové procesy typické, tak i rakovina děložního čípku se zpočátku nijak neprojevuje. Později se může projevovat krvácením z pochvy a bolestí. Když už je nádor hodně velký, může začít utlačovat močovody a to vede k problémům s odtokem moči. Celkové projevy nádorového procesu, jako je hubnutí, únava a nechutenství, jsou již velmi pozdní a svědčí o metastatickém rozšíření nádoru v těle nemocné ženy.
Diagnostika: Přednádorové a nádorové změny na děložním čípku lze zjistit při běžném gynekologickém vyšetření, které by měla žena ve svém vlastním zájmu absolvovat 1x ročně. Vzhledem k tomu, že čípek děložní ční do pochvy, může si gynekolog sliznici děložního čípku prohlédnout na vlastní oči nebo pomocí kolposkopu (zvětšovací přístroj).
Dalším prováděným vyšetřením je stěr buněk sliznice z děložního čípku a cytologické vyšetření získaného vzorku v laboratoři. Z vyšetření získaných buněk se může do značné míry odhadnout situace ve sliznici děložního čípku a vyhodnotit riziko přednádorových či dokonce nádorových změn.
Prevence: Vzhledem k tomu, že vznik rakoviny děložního čípku je dlouhodobý, je prevence zásadní. Každá žena by měla pravidelně, nejlépe 1x ročně, docházet na gynekologické vyšetření spojené s výše uvedeným vyšetřením děložního čípku. Je dobrá šance zjistit přednádorové změny sliznice ještě před vznikem nádoru a včas na ně reagovat - například konizací čípku.
Další možností je dobrovolné placené tzv. očkování proti rakovině děložního čípku (např. preparát Cervarix a Gardasil). Přesně řečeno je tento termín nesmysl, protože proti nádoru se očkovat nedá. Očkování je směřováno proti těm kmenům HPV viru, které způsobují rakovinu děložního čípku nejčastěji. Samozřejmě si musíme uvědomit, že vakcína nemá efekt na všechny kmeny HPV, a stoprocentní ochranu proti vzniku nádoru tedy nezaručuje. Očkování je nesporně dobrá věc, ale i očkovaná žena by měla pro jistotu pravidelně docházet na gynekologické kontroly.
Prevencí je mimo výše uvedeného i rozumný sexuální život, tzn. nezačínat s ním příliš předčasně (riziko rakoviny je vyšší u dívek, které mají první sexuální styk před 17. rokem věku) a nestřídat sexuální partnery jako ponožky. To už ale jaksi záleží na konkrétní povaze konkrétní ženy.
Léčba: Ideální je léčit již přednádorový stav. Při ne zcela ideální spolupráci některých žen na prevenci se však v reálu musí lékař potýkat i s pozdními stádii nádoru. Metody léčby jsou podobné jiným nádorům a budu zde velmi stručný. Individuální léčebný plán pro konkrétní pacientku stanovuje zkušený onkolog ve spolupráci s gynekologem.
1. Přednádorové stavy se léčí místní destrukcí sliznice děložního čípku elektrokoagulací, laserem, konizací apod.
2. Chirurgický zákrok je jako obvykle ideální formou terapie (nelze-li provést konizaci) a lze ho provést v časných stádiích nádoru. Rozsah chirurgického zákroku závisí na rozsahu nádoru.
3. Ozařování a chemoterapie se provádí v pozdějších stádiích nemoci, kdy se nádorová tkáň nedá chirurgicky odstranit. Také je lze využít jako pomocné léčebné metody při chirurgickém odstranění nádoru.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org