Obecně o rakovině a jejích formách, příčinách a léčbě si můžete přečíst v mém obsáhlejším textu s názvem rakovina.
V naší zemi není rakovina jater až tak časté nádorové onemocnění. Jeho výskyt však narůstá a z hlediska celosvětového nejde o nádor nijak vzácný. Pokud není toto onemocnění zachyceno včas, má závažnou prognózu.
Pozn: Existuje i speciální forma rakoviny jater, kterou označujeme jako hepatoblastom. Ta je velmi specifická, vyskytuje se u dětí a od "klasických" forem rakoviny jater se značně odlišuje. Proto o ní tento text nepojednává, ale je jí určen vlastní text.
Příčiny: Nejčastější příčinou vzniku rakoviny jater je cirhóza a její rizikové faktory (alkoholismus, chronické virové hepatitidy a další). Rakovina jater vzniká v 95% v cirhotické tkáni. Kromě toho se ze vzniku rakoviny jater obviňují některé škodlivé látky uvolňované plísněmi. Příkladem může být rakovinotvorný aflatoxin produkovaný plísní aspergillus. Tato plíseň může napadat potraviny (oříšky, cereálie, rýže) při špatném skladování ve vlhkém prostředí a uvolňovat do nich tento aflatoxin. Relativně vzácně může rakovina jater vzniknout z nezhoubného nádoru známého jako jaterní adenom. U některých nemocných nemusí být zřejmá příčina vzniku rakoviny jater vůbec známá.
Projevy: Jsou velice pestré. Zpočátku, jak je pro nádory obvyklé, nemusí být žádné nebo mohou být nenápadné. Později se tato rakovina může projevovat zvětšením jater, bolestmi v oblasti jater (bolest v pravém podžebří), hubnutím, únavou, zhoršením příznaků jaterního selhávání a komplikací cirhózy (žloutenka, ascites, portální hypertenze aj.).
Diagnostika: Nejlepší metodou na zjištění přítomnosti rakoviny v játrech je ultrazvuk. Toto je důvod, proč se u pacientů s rizikem vzniku cirhózy nebo s již existující cirhózou dělají pravidelné ultrazvukové kontroly břicha se zaměřením na játra. Případný vznik rakoviny jater tak totiž lze odhalit v jeho počátcích, kdy lze ještě chirurgicky řešit. Poškození jaterní tkáně nádorovým procesem může vést ke zvýšení jaterních testů. Při nálezu podezřelých ložisek v játrech obvykle nabíráme látku zvanou AFP. Jedná se o tumor marker, tzn. její koncentrace v krvi bývá u nemocných s rakovinou jater výrazně zvýšená.
Prevence: Základem je vyhýbat se rizikovým faktorů cirhózy (zejména nadměrnému pití alkoholu) a dále není vhodné pojídat potraviny s viditelnou přítomností plísně. Pacient s prokázaným poškozením jater a cirhózou jakékoliv příčiny by měl poctivě docházet na ultrazvukové vyšetření, které může vznikající rakovinu objevit včas.
Léčba: V prvních stádiích lze léčit chirurgickou operací, která jako jediná představuje solidní naději na vyléčení. Odstranění nádoru se někdy může spojit s transplantací jater, indikační kritéria jsou nicméně relativně přísná (vychází zejména z počtu a velikosti nádorových ložisek). U inoperabilních forem se používá chemoterapie nebo radiofrekvenční ablace nádorového ložiska, ty však již nemají zdaleka tak dobré výsledky jako operační zákrok.
Pozn: V játrech se mohou vyskytovat i metastázy mnoha nádorů. Typicky sem krví přes portální žílu metastazují nádory trávícího ústrojí. Metastázy mohou být nalezeny náhodně bez viditelných příznaků, nebo se mohou projevit podobně jako vlastní rakovina jater. Nález metastáz v játrech samozřejmě výrazně zhoršuje prognózu daného nádoru.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com