Rakovina močového měchýře je nádorové onemocnění, jehož četnost zvolna narůstá. Častěji postihuje muže, ani ženám se však nevyhýbá. Každoročně je rakovina močového měchýře objevena v České republice u více než 2 tisíc lidí. Močový měchýř je dutý orgán. Anatomicky se nachází v pánvi a je to rezervoár, v němž se hromadí vytvořená moč. Do močového měchýře ústí dva močovody (z každé ledviny jeden) a z močového měchýře vychází močová trubice, která odvádí moč z lidského těla.

 

Příčiny: Existuje řada pravděpodobných příčin vzniku nádoru močového měchýře. Velmi významnou příčinou je zřejmě kouření. Není na tom nic překvapivého, cigaretový kouř obsahuje obrovské množství karcinogenních látek a hraje roli ve vzniku řady různých nádorů. Kromě toho má vliv na vznik rakoviny dlouhodobé poškozování buněk stěny močového měchýře. Toto poškozování může být způsobeno řadou léků, například cyklofosfamidem. Poškozování močového měchýře může být dáno i chronickými infekcemi močových cest, které velmi často souvisí s močovými kameny. Rakovinu močového měchýře může vyvolat i dlouhodobější kontakt s některými průmyslovými chemikáliemi. Nebezpečné mohou být zřejmě aromatické aminy, sloučeniny hliníku a některá barviva. Spekulovalo se i o roli umělých sladidel. V minulosti byl kvůli tomuto podezření stažen z výroby cyklamát sodný. Umělá sladidla používaná v současnosti zřejmě rakovinu močového měchýře nezpůsobují, ale úplná jistota v této věci asi nepanuje.

 

Projevy: Projevy rakoviny močového měchýře jsou podobně jako projevy většiny ostatních nádorů velice nenápadné. Zprvu se nádor močového měchýře nemusí projevovat vůbec, později se může začít projevovat přítomností krve v moči. Někdy se mohou objevit příznaky podobné infekci močových cest, tzn. bolest a pálení při močení. Dráždění močového měchýře může někdy vyústit ve vznik inkontinence moči. Vzhledem k tomu, že nádory často rostou dovnitř močového měchýře jako polypovité struktury, mohou ho svou hmotou i ucpat a to může způsobit poruchu odtoku moči. Toto se projeví tím, že moč přestane odtékat a člověk při snaze o močení bude cítit výraznou bolest.

 

Diagnostika: Lékař pojme podezření při nálezu krve v moči, případně při problémech pacienta při močení. Dobrou metodou pro zobrazení močového měchýře je ultrazvuk. Význam má i vyšetření moče. Může se při něm totiž nalézt i tak malá příměs krve, která není prostým okem viditelná. Cenným je i rentgenové vyšetření s použitím kontrastní látky. Kontrastní látka znázorní dutinu močového měchýře a jakékoliv nepravidelnosti jeho stěny. Velmi přínosná je i cystoskopie, při níž lékař prohlédne dutinu močového měchýře svým zrakem a případně může odebrat vzorky z podezřelých míst na histologii.

 

Prevence: Co říci k prevenci? Snad jen to, že je vhodné se vyvarovat rizikových faktorů, které jsou příčinami vzniku nemoci. Hlavní je nekouřit, zaléčit infekce močových cest a močové kameny. Při práci s nebezpečnými chemikáliemi dodržovat BOZP a používat ochranné pomůcky. Určitou ochranu před vznikem rakoviny močového měchýře může představovat i dostatečný příjem tekutin a dodržování pravidelného pitného režimu.

 

Léčba: U menších nádorů se provádí urologický zákrok, kdy urolog přístupem přes močovou trubici nádor odstraní (transuretrální resekce tumoru - TUR). U pokročilejších forem lze odstranit celý močový měchýř (a někdy i okolní orgány a tkáně) klasickým chirurgickým zákrokem s přístupem přes břišní stěnu. Používá se i chemoterapie. Podrobnosti o léčbě zná urolog a onkolog a ti na základě zkušeností příslušnou terapii zvolí.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicinenet.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů