Rakovina močovodu patří mezi méně časté formy nádorového onemocnění. Močovod je párový trubicovitý orgán obsahující ve své stěně hladkou svalovinu, který spojuje ledvinnou pánvičku s močovým měchýřem a z dané ledviny umožňuje odtok moči.
Příčiny: Příčiny vzniku rakoviny močovodu nejsou přesně prozkoumané. Předpokládá se, že významným rizikovým faktorem je vyšší věk a kouření.
Projevy: Časné formy rakoviny močovodu se nemusí projevovat nijak, nebo nálezem krve v moči. Rostoucí nádor nicméně časem může močovod ucpat a zabránit tak odtoku moči z příslušné ledviny. Hromadící se moč nad uzávěrem může ledvinu poškodit (hydronefróza) a zvyšuje riziko vzniku infekce ledviny (bakterie se dobře množí v neodtékající moči). Vzhledem k tomu, že druhá ledvina obvykle funguje normálně, příznaky akutního ledvinného selhání se nedostavují. Pokročilé formy rakoviny močovodu mohou způsobovat bolest břicha a případně se objevují příznaky metastáz v jiných orgánech.
Diagnostika: Kromě vyšetření moči je nutné provést vyšetření dutiny břišní zobrazovacími metodami, jako je ultrazvuk a CT vyšetření. Zhoršený průtok moči postiženým močovodem může být viditelný na vylučovací urografii. Pokud to anatomické poměry dovolují, je velmi výhodné získat vzorek nádorové tkáně na histologické vyšetření.
Léčba : Terapie se nijak zásadně neliší od ostatních běžných nádorů (viz příslušný článek). Jedinou nadějí na naprosté vyléčení je chirurgický zákrok s odstraněním nádoru. Chemoterapie a ozařování se mohou s úspěchem provádět v kombinaci s chirurgickým zákrokem, ale samy o sobě mají mnohem horší výsledky.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.saintjohnscancer.org