Obecně o rakovině a jejích formách, příčinách a léčbě si můžete přečíst v mém obsáhlejším textu s názvem rakovina.
Rakovina žaludku je relativně časté nádorové onemocnění, které má oproti většině ostatních nádorů jednu zvláštnost - celkově počet výskytu nádorových onemocnění roste, množství případů rakoviny žaludku postupně klesá. Nejvyšší výskyt této rakoviny na světě je v Japonsku, ale důvod není zcela zřejmý.
Příčiny: Možných příčin existuje celá řada. jistou roli hraje dlouhodobě probíhající zánět žaludeční sliznice, tzv. gastritida. Ta může být vyvolaná Helicobacterem pylori nebo vzácněji autoimunitním procesem. Neznamená to však, že člověk nakažený Helicobacterem musí dostat rakovinu žaludku, to ani náhodu. Člověk s Helicobacterem v žaludku (asi 20-40% obyvatel ČR) má prostě oproti neinfikovaným lidem jen zvýšené riziko vzniku rakoviny a preventivní bezdůvodná léčba Helicobactera se neprovádí. Další vliv je v přijímané potravě přicházející do kontaktu se sliznicí žaludku. Nebezpečné jsou uzené a nasolené potraviny, slanina, alkohol a nedostatek ovoce a zeleniny. Rizikové je zřejmě i kouření a svůj vliv má i genetika.
Projevy: Rakovina žaludku je zákeřná v tom, že se zpočátku nijak neprojevuje. Postupně se mohou objevit žaludeční potíže charakteru nevolnosti, zvracení, bolestmi břicha, ztrátou chuti k jídlu a pak obecnými příznaky pokročilého nádorového procesu, jako je úbytek na váze, únava, apod. Nádor může slabě krvácet a při dlouhodobém trvání tak může způsobit chudokrevnost. Při masivním krvácení při narušení některé větší cévy nádorem se může objevit zvracení krve. Ve velmi pokročilých stádiích může hmota nádoru ucpat trávicí trubici a pak nemocný vyzvrátí každou snězenou potravu.
Schéma, kde tkáň tumoru výrazně zužuje dutinu žaludku
Diagnostika: Ve vyšetření má základní úlohu gastroskopie, kdy lékař nádorovou tkáň uvidí na vlastní oči a může z ní kleštičkami odebrat i vzorky na histologické vyšetření. Rozsah nádoru, prorůstání do okolí a eventuálně i napadení okolních lymfatických uzlin hodnotíme u velmi malých nádorů pomocí endosonografie. Dovyšetření ostatních orgánů dutiny břišní je nutné - volíme ultrazvuk břicha, či lépe jeho CT vyšetření.
Prevence: V prevenci je podle mě nutné se soustředit na riziko potravní. Nemá asi smysl uzené potraviny zakazovat, na to je uzené až moc dobré. Rozhodně bych doporučil to s jeho konzumací nepřehánět. Když už si chceme nějaké to pořádně vyuzené maso dát, doporučuji nejíst ho samotné, ale vzít si k němu zeleninový salát. Vláknina obsažená v zelenině napomůže tomu, aby potenciálně rakovinotvorné látky naším trávicím traktem rychle prošly a neměly čas nadělat v něm škody. Svůj význam jistě má i nepřesolování. K tomu lze doporučit každodenní příjem ovoce, zeleniny, jen mírné pití alkoholu a zanechání kouření.
Léčba: Jako obvykle je nejúčinnější léčba chirurgická a spočívá v částečném nebo úplném chirurgickém odstranění žaludku. Bohužel se nádor často objeví ve stádiu, kdy již není možná. V záloze je chemoterapie, která však ani zdaleka nedosahuje úspěšnosti chirurgické léčby.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com