Ramipril je lék patřící mezi ACE-Inhibitory, což jsou v interní medicíně jedny z nejpředepisovanějších léků na tlak. Účinnou složkou preparátu je stejnojmenná sloučenina ramipril.
Princip: Ramipril blokuje angiotenzin konvertující enzym (ACE), tím blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II a to má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku. Kromě toho je zde blahodárný vliv na srdeční sval a na tkáň ledvin.
Využití: Obecně řečeno podáváme Ramipril na vysoký krevní tlak. Vzhledem k jeho pozitivním účinkům je vhodný u onemocnění srdečního svalu (jako jsou stavy po infarktech, různé kardiomyopatie včetně dilatační, angina pectoris apod.), u selhávání srdce a u onemocnění ledvin (např. poškození ledvin u cukrovky, některé glomerulonefritidy a další příčiny selhávání ledvin). Používá se i do kombinovaných preparátů s jinými účinnými látkami, například s diuretiky. Takový odvozený kombinovaný preparát se v tomto případě nazývá Ramipril H a jde o kombinaci ramiprilu s diuretikem hydrochlorothiazidem.
Podávání: Záleží na předepisujícím lékaři. Nejčastěji se podává Ramipril o síle 1,25-10 miligramů za den. Celková denní dávka by neměla přesáhnout 10 miligramů.
Nevýhody: Předávkování nebo kombinace s jinými léky na tlak může způsobit jeho přílišné snížení. ACE-Inhibitory obecně mají efekt na hladinu draslíku v krvi, kterou zvyšují a při kombinaci s jinými léky (např. s Verospironem) mohou způsobit hyperkalémii. Málo závažným, ale častým a výrazně obtěžujícím nežádoucím účinkem je nepříjemný suchý kašel, který je běžným důvodem vysazení léku. Podávání v těhotenství a u kojících žen je zakázáno.