Reaktivní artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které úzce souvisí s některými bakteriálními infekcemi. Stav nebývá nebezpečný, ale může být problém ho správně diagnostikovat nebo vyléčit.
Příčiny: Onemocnění je způsobeno našim vlastním imunitním systémem, který napadne tkáně vlastního těla, v tomto případě jsou to zejména klouby. V případě reaktivní artritidy je spouštěčem této nežádoucí reakce předcházející bakteriální infekce, která však v době rozvoje příznaků reaktivní artritidy již většinou odezněla. Častými původci těchto spouštěcích infekcí mikroorganizmy, jako jsou chlamydie, kampylobakter a salmonela. Bylo zjištěno, že určití lidé mají genetický předpoklad pro vyšší riziko rozvoje reaktivní artritidy.
Projevy: Onemocnění se projevuje postižením několika kloubů (typicky méně než 5 kloubů), které otečou a jsou bolestivé. Poměrně často je přítomno bolestivé postižení kolene. Ovšem nejen klouby bývají postižené. U některých lidí se k bolestem kloubů přidávají příznaky zánětu spojivek a zánětu močové trubice (pálení při močení) a v takovém případě mluvíme o tzv. Reiterově syndromu.
Diagnostika: Diagnóza je obtížná a je do velké míry závislá na přítomnosti výše zmíněných klinických příznaků. V případě genetického vyšetření bychom u velké většiny lidí s reaktivní artritidou našli gen HLA-B27, který je podle všeho oním genetickým předpokladem. Součástí diagnostiky by mělo být i provedení základních mikrobiologických vyšetření, které má prokázat, zda vyvolávající infekce ještě je, či není přítomna.
Léčba: Pokud u postiženého najdeme trvající známky infekce, pak nasazujeme antibiotika, abychom ji přeléčili. Jinak se spíše snažíme zaléčit symptomy a utlumit zánětlivý proces nesteroidními antirevmatiky. V případě závažnějších projevů lze nasadit silnější imunosupresiva, jako jsou kortikoidy.
Zdroje
https://www.nhs.uk
https://www.rheumatology.org