Rektokéla je velice nepříjemné onemocnění, které se vyskytuje typicky u žen, a které může velmi výrazně zhoršit kvalitu jejího života. Principem rektokély je vznik výchlipky konečníku (rektum) vyklenující se do okolí, nejčastěji směrem dopředu do pochvy.

 

Příčiny: Rektokéla vzniká obvykle v důsledku oslabení svaloviny a pojivové tkáně v oblasti mezi pochvou a konečníkem. Vyšší riziko je u žen vyššího věku po menopauze, u nichž dochází k poklesu koncentrace pohlavních hormonů. Dalším rizikovým faktorem jsou klasické porody, při kterých jsou pánevní tkáně vždy namáhány. Zhoršování situace pak způsobuje časté zvyšování tlaku v oblasti konečníku, což je typické pro chronickou zácpu.

 

Projevy: Rektokéla narušuje správnou anatomii a funkci konečníku i pochvy a příznaky s tím souvisí. Při stolici se objevuje pocit nedokonalého vyprázdnění, někdy naopak inkontinence stolice. Postižení pochvy může způsobit nepříjemné pocity včetně objevení se bolestí při pohlavním styku. Velká rektokéla může někdy dokonce vyhřezávat ven z otvoru poševního.

 

Diagnostika: Rektokéla může být zjištěna na základě příznaků při gynekologickém nebo proktologickém vyšetření a pomoci v určení její přesné lokalizace a velikosti mohou pomoci zobrazovací metody, jako je CT vyšetření nebo magnetická rezonance.

 

Terapie: Podobně jako u cystokély působí preventivně i léčebně různé cviky vedoucí k posílení svaloviny pánevního dna (např. Kegelovy cviky). Součástí konzervativní terapie by měla být i prevence zácpy a případně i jiných situací, které by mohly způsobit zvyšování nitrobřišního tlaku. Vnitřek dělohy může být zpevněn používáním speciálních pesarů. U velké rektokély může být nutný chirurgický zákrok, který má za cíl normalizovat anatomické poměry v dané oblasti.


Zdroje
https://fascrs.org
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů