Rektoskopie patří mezi důležitou vyšetřovací metodu, která slouží k vyšetření konečníku, a provádí se typicky v proktologických a-nebo gastroenterologických ambulancích.

 

Princip: Principem rektoskopie je zavedení přístroje známého jako rektoskop do konečníku. Rektoskopů je mnoho typů, někdy jde jen o duté plastové nástroje určené na jedno použití, jindy jde o komplikovanější duté trubice, které mají vlastní zdroj světla. Při opatrném zavádění umožňuje rektoskop vizuálně hodnotit oblast análního kanálu a následně i vlastní dutinu konečníku. V případě potřeby je možno během rektoskopie odebírat vzorky na histologické vyšetření.

 

Příprava: Rektoskopie nevyžaduje žádnou výraznou přípravu, člověk by před jejím provedením měl být normálně vyprázdněný stran stolice, tj. měl by si dojít na velkou stranu. Vyprázdnění pomocí čípku je vhodné a pomůže lepší přehlednosti. V případě špatného vyprázdnění konečníku je někdy možné před zákrokem aplikovat klyzma.

 

Indikace: Rektoskopie může být využita k diagnostice onemocnění konečníku. Patří sem vnitřní hemoroidy a jejich komplikace, zánětlivé postižení konečníku (např. u ulcerózní kolitidy), polypy konečníku a také rakovina řitního otvoru a konečníku.

 

Nevýhody: Rektoskopie nemá žádné dramatické nevýhody, jde o poměrně rychlou a pro pacienta nezatěžující metodu. Při nešetrném zavedení přístroje může být zákrok nepříjemný, nebo může dojít k poranění konečníku, to se však běžně nestává. Nutné je mít stále na mysli omezení vyšetřovacích možností rektoskopie na oblast konečníku. V případě potřeby prohlédnutí hlubších částí tlustého střeva je nutné volit kolonoskopii.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů