Prostý rentgen břicha je cenným a běžně dostupným vyšetřením. Zkušený lékař z něj jistě může zjistit řadu informací, nejčastěji jej však provádíme zejména k vyloučení vážných náhlých příhod břišních. Co nám tedy rentgen břicha může ukázat?

 

Využití:

1. Hladinky ve střevě – Hladinky jsou charakteristickým jevem, kdy v rozšířených kličkách střeva vidíme hladiny tekutiny a nad nimi vzduch. Tento nález se označuje jako tzv. hydroaerické [hydroérické] fenomény a svědčí pro zástavu střevní činnosti – ileus. U mechanického ileu lze díky rozmístění hladinek odhadnout v jaké části střeva se nachází překážka.

 

Hladinky u ileu

Hladinky na rentgenu břicha (Zdroj)

 

2. Vzduch v břiše – Vzduch v břišní dutině označujeme jako pneumoperitoneum. Vzduch se vždy zobrazí v horní části snímku dle polohy pacienta. U pacienta vstoje uvidíme vzduch pod bránicí, u pacienta ležícího na zádech je nutno použít vodorovný rentgenový paprsek, a vzduch spatříme pod přední stěnou břicha. Pneumoperitoneum je vážný příznak, který obvykle znamená protržení střeva nebo protržení žaludku (zde se typicky jedná o prasklý žaludeční vřed). Jistou nevýhodou je, že rentgen břicha nám nedá přesnou informaci o místě protržení.

 

Pneumoperitoneum při klasické předozadní projekci uvidíme jako černé pruhy vzduchu pod bránicí.

 

Pneumoperitoneum vleže

  Snímek vleže horizontálním paprskem. Vzduch je označen hvězdičkou.

 

3. Cizí tělesa – Řada cizích těles (nejčastěji spolknutých) může být na rentgenu zobrazena a určíme tak i jejich umístění. U spolknutých těles může být v čase hodnocen jejich postup trávicím traktem.

 

4. Kontrastní kameny – V tkáních našeho těla i v dutých orgánech může vznikat řada konkrementů. Typicky můžeme zobrazit velké močové kameny zaklíněné v močových cestách. V diagnostice žlučových kamenů se rentgen břicha běžně nepoužívá, dává se přednost spolehlivému ultrazvuku.

 

5. Porcelánový žlučník - Porcelánový žlučník je stav spojený s ukládáním vápníku ve stěně žlučníku (tzv. kalcifikace). Důvod není jasný, může ovšem souviset s dlouhodobou přítomností žlučových kamenů. Zvápenatělá stěna žlučníku je na rentgenu břicha viditelná. Mnohem lepší diagnostickou metodou porcelánového žlučníku je nicméně ultrazvuk břicha.

 

Příprava: Na toto vyšetření není třeba žádné přípravy, pacient nemusí být nalačno a nepoužívá se žádných kontrastních látek.

 

Závěr: Rentgen břicha je vyšetření velmi levné, jednoduché a běžně dostupné. Radiační zátěž je minimální a vyšetření nám může snadno a rychle potvrdit či vyloučit vážné stavy jako je střevní neprůchodnostprotržení střeva (nebo žaludku).


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.radiologyinfo.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů