Rentgen plic, přesněji řečeno rentgen hrudníku, je vyšetření s dlouhou historií, které má v moderní medicíně stále nezastupitelnou úlohu. Dokáže totiž napomoci v diagnóze celé řady chorob, které se mohou objevit.
Princip: Vyšetření se provádí na radiologickém pracovišti ideálně vstoje, eventuálně vleže (nemůže-li se pacient postavit). Pro lepší přehlednost je vhodné osnímkovat pacienta zepředu a z boku (tzv. předozadní a boční projekce). U některých pacientů ve vážném stavu napojeným na přístroje, kteří nejsou schopni převozu na radiologické pracoviště, se může rentgen plic díky mobilním přístrojům udělat přímo na oddělení, kde leží.
Indikace: Rentgen plic se dělá často orientačně při přijetí na oddělení a bývá nedílnou součástí předoperačního vyšetření osob nad cca 40 let věku. Zkušený radiolog dokáže z rentgenu vyčíst opravdu hodně, je však nezbytně nutné, aby mu vyšetřovací lékař srozumitelně sdělil charakter obtíží pacienta, případný klinický nález. Rentgen hrudníku může přinést informace o chorobných stavech řady hrudních orgánů, z nichž uvádím jen ty nejčastější:
- Plíce – Můžeme najít ložiska zápalu plic a tuberkulózy, ložiska rakoviny plic, metastázy, změny u plicní fibrózy, ztluštělou poplicnici u mezoteliomu, vodu na plíci, pneumotorax a mnoho jiných.
- Srdce – Můžeme hodnotit šíři srdečního stínu, u řady srdečních chorob je srdce zvětšené. Z překrvení plic můžeme diagnostikovat levostranné srdeční selhání.
- Kosti – I z prostého snímku hrudníku lze najít různé chorobné změny hrudní páteře, například zlomeniny obratlů nebo křivou páteř.
- Štítná žláza – Na rentgenu hrudníku můžeme odhadnout zvětšení štítné žlázy.
Nevýhody: Vyšetření je rychlé a snadno dostupné, jeho vyhodnocení zvládne zkušený radiolog během krátké doby. Jedinou nevýhodou je určitá malá dávka radiace, které je pacient vystaven.
Výhody: Při dobré spolupráci lékaře, který o rentgen plic žádá, a radiologa jde o velmi přínosné vyšetření, které může významně napomoci prvotní diagnóze, léčbě a eventuálně dalšímu stanovení vyšetřovacího postupu.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.radiologyinfo.org