Revmatoidní faktor (RF) je protilátka zaměřená proti imunoglobulinům (protilátkám) lidského těla (jednoduše řečeno protilátka proti protilátkám), kterou můžeme v krvi najít u některých autoimunitních chorob.
Využití
Revmatoidní faktor je typicky zvýšen u revmatoidní artritidy, odebíráme ho tedy při podezření na tuto chorobu. Obvyklým pacientem je člověk s bolestmi kloubů, které se zdají mít autoimunitní původ. V mnoha případech je revmatoidní faktor pozitivní i u Sjögrenova syndromu. V praxi velmi často při podezření na revmatologické onemocnění prostě nabereme celý panel autoprotilátek včetně revmatoidního faktoru.
Odběr
Provádí se klasický odběr vzorku žilní krve, vzorek je následně odeslán do příslušné biochemické laboratoře. Existuje více laboratorních metod ke zjištění přítomnosti a koncentrace sloučeniny. Koncentrace revmatoidního faktoru se udává v mezinárodních jednotkách na mililitr [IU/ml]. Udává se, že hladina pod 25-30 IU/ml je negativní, vyšší hodnoty jsou pozitivní. V řadě případů u nemocných s revmatoidní artritidou mohou být hodnoty i stovkové.
Nevýhody
Stanovení revmatoidního faktoru není zcela spolehlivé, což ale platí pro všechna vyšetření. Někdy může být revmatoidní faktor pozitivní i u jiných autoimunitních nemocí (systémový lupus erythematosus, sarkoidóza, tuberkulóza, primární biliární cirhóza a mnohé další) nebo prostě jen tak bez zjevné příčiny. Z toho důvodu ostatně nemůžeme dělat diagnózu revmatoidní artritidy jen na základě revmatoidního faktoru, ale musí být přítomny i klinické příznaky. Podobně negativní výsledek revmatoidního faktoru nám revmatoidní artritidu stoprocentně nevylučuje.
Zdroje
https://labtestsonline.org
https://www.mayoclinic.org