Řídnutí kostí (osteopenie) je poměrně častý příznak řady chorobných stavů, ale kromě toho jej můžeme chápat i jako vlastní onemocnění, které způsobuje další problémy a komplikace, zejména snadnější vznik zlomenin. Dosáhne-li řídnutí kostí určitého stupně (měřitelného pomocí denzitometrie), mluvíme o osteoporóze.
Příčiny
1. Alkoholizmus a kouření - Nadměrné holdování alkoholickým nápojům a dlouhodobé kouření má negativní vliv na kostní hmotu a způsobuje její řidnutí.
2. Hormonální změny - Řídnutí kostí se může objevit u žen po menopauze, což je důsledek poklesu aktivity ženských pohlavních hormonů. Zajímavým hormonálně-metabolickým onemocněním je i hyperparatyreóza, kdy je zvýšená aktivita tzv. parathormonu (PTH), který je tvořen v příštítných tělíscích. Nejčastější příčinou je nezhoubný nádor příštítných tělísek.
3. Nedostatek vápníku a vitaminu D - Nedostatečný přísun vápníku a vitaminu D v potravě, nebo jejich narušené vstřebávání ze střeva v důsledku různých poruch vstřebávání živin bývají spojeny s řídnutím kostí. Více najdete v příslušných článcích.
4. Imobilizace - Dlouhodobá imobilita vede k přestavbě kostní hmoty a k jejímu podstatnému zřídnutí. Právě tento fakt je důvodem velkého významu terapeutické rehabilitace.
5. Chronické onemocnění ledvin - Chronické selhávání ledvin bývá spojeno s odvápňováním a řídnutím kostí. Tento stav se odborně označuje jako renální osteodystrofie.
6. Léky - Některé léky velmi negativně ovlivňují hustotu kostní hmoty. Typickým příkladem jsou kortikoidy, určitá antiepileptika a některé speciální preparáty s protihormonálním působením.
7. Genetika a věk - Sklon k řídnutí kostí je do určité míry určen geneticky, celkově se riziko zvyšuje s věkem.
Zdroje
https://www.nof.org
https://www.webmd.com