Rotavirové infekce jsou velmi rozšířené a postihují zejména dětské kolektivy, nakazit se ovšem mohou snadno i dospělí lidé. Typickým projevem rotavirové nákazy jsou průjmy.

 

Příčiny: Rotaviry se vyskytují poměrně běžně, k nákaze dochází při vniknutí bakterií do trávicího traktu z kontaminovaných předmětů, nebo potravin, můžeme proto hovořit o nemoci špinavých rukou. Z toho důvodu se rotaviry výborně šíří v kolektivech s nižší hygienou, typicky mezi malými dětmi, a způsobují epidemie. Rotaviry napadají sliznici tenkého střeva a způsobují její zánět, což vede k poruše vstřebávání cukrů.

 

Projevy: Klasickým projevem nákazy je rozvoj střevního zánětu s projevy akutního průjmového onemocnění. Stolice bývá vodnatá, bez příměsi hlenu a krve, mohou být přítomné bolesti břicha i zvracení. Onemocnění nebývá těžké a po několika dnech se stav upraví, nicméně u kojenců může vést k potenciálně nebezpečné dehydrataci, což si někdy vyžádá i hospitalizaci na dětském oddělení s podáváním infuzí. Virus se vylučuje se stolicí, která je několik dnů infekční, a může vést k dalšímu šíření nákazy.

Pozn: Klinicky velmi podobné projevy mají i norovirové infekce.

 

Diagnostika: Klasické příznaky s informacemi o výskytu podobných příznaků u osob blízkých nemocnému (epidemiologická anamnéza) vede poměrně snadno k podezření na rotavirovou nákazu. Potvrzení lze pak získat ze stolice, kde lze prokázat antigeny rotavirů.

 

Prevence: Dodržováním hygienických doporučení lze riziko nákazou snížit, existuje i nepovinné placené očkování, které se provádí v kojeneckém věku.

 

Léčba: Účinná antivirotika proti rotavirům neexistují, na druhou stranu však nemoc do několika dnů ustupuje. Základní je dostatečný přísun tekutin a zabránění dehydratace. Horečky se léčí pomocí léků na snížení tělesné teploty (u dětí to ovšem nesmí být Aspirin a další léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou) a k obnovení střevní mikroflóry lze v lékárně zakoupit probiotika.

Po prodělané virové onemocnění dočasně poškodí enzym laktáza, který je přítomen ve sliznici tenkého střeva. Z toho důvodu by jedinec asi 14 dnů po prodělaném rotavirovém onemocnění neměl jíst mléčné výrobky obsahující mléčný cukr (laktózu). Vzniká totiž intolerance laktózy - bez enzymu totiž střevo neumí laktózu rozštěpí a vstřebat, nevstřebaná laktóza by zůstala ve střevě a vznikly by opět průjmy (tentokrát neinfekční).


Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů