Problematika roztočů je v posledních desetiletích hojně skloňována a má to své opodstatnění. Roztoči s námi totiž žijí v úzké symbióze a mají na naše zdraví významný (a negativní) vliv. Roztoči jsou drobní okem neviditelní živočichové, kteří se řadí mezi členovce. V jistém smyslu jsou příbuzní s pavouky a s klíšťaty. Roztoči s námi žijí jako parazité. Využívají nás jako zdroj potravy, živí se zbytky naší kůže, lupy a tak dále. Jejich přítomnost je pro nás negativní zejména z důvodu alergie.
Příčiny: Roztoči milují teplé (20-30°C) a vlhké prostředí, proto se s nimi setkáváme hlavně v ložním prádle, které bývá roztoči přímo zamořené. Ideální je pro ně náš dlouhodobý pobyt na lůžku – když po 8hodinovém spánku vstaneme, zůstane po nás v posteli obrovské množství částeček odloupané kůže a vlasů. To je pro roztoče královská hostina. Kromě toho se mohou vyskytovat v dalších látkovinách, jako například v kobercích, plyšových hračkách apod. Obrovské množství roztočů se nachází ve vzduchu jako součást prachových částic poletujících po domácnosti.
Projevy: Roztoče běžně vdechujeme a přichází s nimi do kontaktu naše kůže. Naneštěstí působí roztoči jako relativně silné alergeny a u řady lidí způsobují nejrůznější alergické reakce. Nejčastějšími formami alergických reakcí jsou v tomto případě kožní projevy (atopický ekzém) a projevy dechové (alergická rýma, astmatické záchvaty).
Prevence: Roztoči nesnáší vysoké i nízké teploty a také sucho. Důležitou součástí prevence je pravidelné důkladné stlaní, které do lůžkovin vpustí vzduch a sníží vlhkost. Čas od času pověsit peřiny ven a nechat na ně svítit slunce je také dobrá metoda. Plyšové hračky lze jednou za čas uložit na kratší dobu do ledničky, kde nízká teplota roztoče zlikviduje také. Na trhu jsou i speciální povlečení, která jsou pro roztoče nepropustná , a která lze snadno prát v pračce. I v těchto povlečeních mohou roztoči přežívat, ale častějším praním při teplotách nad 60°C se jejich množství redukuje na minimum.
Léčba: O léčbě jednotlivých alergických stavů (astma, atopický ekzém apod.) si přečtěte příslušné články. Při obtěžujících dlouhodobých alergických projevech je nicméně otázka léčby až na druhém místě – hlavní je prevence, tj. snaha o co nejdůkladnější odstranění alergenů (roztočů) ze života alergického člověka.