Sclefic je méně často předepisovaný lék. Využívají ho zejména neurologové a jeho účinnou složkou je sloučenina riluzol.

 

Princip: Riluzol patří mezi tzv. neuroprotektiva, tj. chrání nervové buňky a prodlužuje jejich životnost. Tento efekt je zřejmě umožněn působením sloučeniny na systém neuromediátorů, což jsou látky přenášející vzruchy mezi neurony. Účinkem riluzolu je tlumen účinek neuromediátoru známého jako glutamát. Zcela přesný mechanizmus účinku je nicméně stále zkoumán.

 

Využití: Sclefic může být předepsán u velmi nebezpečného neurologického onemocnění, které je známé jako amyotrofická laterální skleróza (ALS). Při této chorobě odumírají nervové buňky a dochází k příznakům svalové slabosti a postupného ochrnutí. Preparát samozřejmě ALS nevyléčí (onemocnění je smrtelné), ale byl prokázán jeho efekt na prodloužení přežívání při lepší kvalitě života.

 

Podávání: Sclefic smí být užíván pouze na doporučení lékaře a v dávce jím stanovené. Preparát se vyrábí v podobě tablet o síle 50 miligramů a běžná dávka pro dospělého člověka jsou dvě tablety denně.

 

Nevýhody: Sclefic může způsobovat brnění úst, zvýšení jaterních testů, poruchy pozornosti, nechutenství a někdy i zvracení. U některých pacientů byly pozorovány alergické reakce. Nutno nicméně dodat, že nežádoucí účinky nebývají ve většině případů tak vážné, aby si vynutily úplné vysazení preparátu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů