Seboroická dermatitida je chronické kožní onemocnění, které postihuje děti i dospělé jedince.

 

Příčiny: Přesná příčina vzniku choroby není známá, předpokládá se kombinace genetického předpokladu a působen zevních faktorů. Seboroická dermatitida se častěji objevuje u mužů a vyšší výskyt byl pozorován u jedinců trpících akné, růžovkou a lupénkou. Za rizikový faktor se považuje i oslabení imunity, alkoholizmus, nedostatek zinku a nedostatek některých vitaminů ze skupiny B. Na rozvoji choroby se zřejmě podílí i infekce určitými plísněmi.

 

Projevy: U dětí má seboroická dermatitida podobu kožních ložisek, které mají charakter medově zabarvených krust, v jejichž okolí je podrážděná kůže. U dospělých jde o zarudlá ložiska spojená se zvýšeným šupinatěním mastné kůže. Nejčastějším místem výskytu ložisek u seboroické dermatitidy je pokožka hlavy (skalp), postižen může být nicméně i obličej a případně také trup.

 

Diagnostika: Diagnózu určuje kožní lékař na základě klinických příznaků a fyzikálního vyšetření pacienta.

 

Terapie: V některých případech se seboroická dermatitida sama vyhojí a již se neobjevuje. Velmi častý je nicméně chronický průběh nemoci, která se střídavě zlepšuje a zhoršuje. Ke zhoršování dochází například ve chvílích zvýšeného stresu a vyčerpání. V léčbě pomáhá pravidelná hygiena pokožky s používáním mýdel, na hlavu se používají speciální šampony obsahující dehet, případně některá lokální antimykotika. Z potravinových doplňků se doporučují vitaminové preparáty a preparáty obsahující zinek.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.mayoclinic.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů