Šestá nemoc je infekční virové onemocnění, které se vyskytuje převážně v dětském věku. Nemoc je známá i pod dalšími odbornějšími názvy jako je roseola infantum a exanthema subitum.
Příčiny
Onemocnění je způsobeno viry, které patří do široké skupiny herpesvirů. Obvyklý věk nakažených je do dvou let věku, tj. novorozenecký a batolecí věk. Vyšší věk není vyloučený, ale jde o vzácné případy. Virus se přenáší úzkým kontaktem v kolektivech, typickou formou přenosu je pomocí slin a kontaminovanými předměty denní potřeby.
Projevy
Onemocnění začne jako epizoda vysoké horečky dosahující 39-40°C, která může být doprovázena febrilními křečemi. Horečka ovšem poměrně rychle ustupuje a je následována výsevem červené kožní vyrážky. Nejsilněji zasažen je trup a končetiny, vyrážka nebývá svědivá mizí za několik dnů.
Diagnostika
Diagnózu většinou stanovuje dětský lékař (pediatr) na základě klinických příznaků a základního fyzikálního vyšetření. Další vyšetření nebývají ve většině případů potřebná.
Léčba
Infekce se většinou nijak neléčí a sama vymizí nejpozději do jednoho týdne od prvních příznaků. Doporučuje se klidový režim a dostatečný přísun tekutin, podpůrnými léky jsou antipyretika dle doporučení lékaře. Rozhodně platí zákaz podávání léků obsahujících kyselinu acetylsalicylovou dětem pro riziko vzniku nebezpečného Reyova syndromu.
Zdroje
https://kidshealth.org
https://my.clevelandclinic.org