Sheehanův syndrom [šíhenův] je relativně vzácná porucha, která vzniká v důsledku poškození podvěsku mozkového (hypofýzy). Hypofýza se nachází na spodině mozku a je uložena v kostním žlábku spodiny lebeční známém jako turecké sedlo. Hypofýza má velký význam, protože se v ní tvoří a skladují regulační hormony ovlivňující pohlavní soustavu muže i ženy, nadledviny, štítnou žlázu a další tkáně.

Hypofyza - schema

Schéma - boční řez mozkem s hypofýzou


Příčiny: Při Sheehanově syndromu dochází k poškození podvěsku mozkového u žen v porodním a časném poporodním období. Příčinou je pokles krevního tlaku při krevních ztrátách a hormonálních změnách, což vyvolá krátkodobé nedokrvení hypofýzy a odumření části této tkáně (nebo celé hypofýzy). Sheehanův syndrom tedy můžeme považovat za porodní komplikaci, naštěstí je poměrně vzácná.

 

Projevy: Důsledky Sheehanova syndromu jsou poměrně komplexní, což podtrhuje velký význam hypofýzy pro celý organizmus. Velmi dobře viditelný je pokles koncentrace pohlavních hormonů s poruchami tvorby mléka v prsu (a tím i kojení), poruchami menstruace a s návaly ne nepodobnými přechodu. Dále se objevují příznaky snížené funkce štítné žlázy a zhoršené funkce nadledvin, která může mít příznaky příbuzné smrtelně nebezpečné Addisonovy nemoci* (únava, sklon k dehydrataci, sklon k hypoglykémiím).

(* O pravou Addisonovu nemoc ale v tomto případě nejde, ta vzniká onemocněním nadledvin.)

 

Diagnostika: Diagnostika závisí na klinických příznacích, které se objeví u ženy po náročnějším porodu. Pokles koncentrace řady hormonů lze zjistit z krevních náběrů, pokročilejší vyšetření následně provádějí endokrinologové.

 

Léčba: Základem terapie je substituční léčba, kdy tělu dodáváme chybějící hormony v podobě léků. Léčba musí být pravidelná a doživotní, nicméně zabrání vzniku projevů nedostatku hormonů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů