Sotahexal je lék, který se řadí do skupiny beta-blokátorů. Tyto léky patří mezi základní léky na vysoký tlak, onemocnění srdce a poruch srdečního rytmu. Účinnou složkou preparátu je sloučenina sotalol.

 

Princip: Sotalol  působí na řadu receptorů v srdci a cévách. Svým účinkem snižuje riziko vzniku poruch srdečního rytmu a lehce snižuje krevní tlak. Sotalol snížením tepové frekvence sníží spotřebu kyslíku v srdci a kromě toho působí na šíření elektrických vzruchů v srdečním svalu, což poněkud snižuje riziko vzniku poruch srdečního rytmu.

 

Využití: Sotahexal se používá nikoliv na snižování krevního tlaku, ale jako antiarytmikum. Obvyklou indikací jsou poruchy srdečního rytmu, jako je flutter síní, fibrilace síní, AVRT a AVNRT. Sotahexal může pomoci převedení těchto arytmií na normální rytmus a umožnit jeho udržení.

 

Podávání: Sotahexal bývá předepisován kardiology, běžně tento lék ani na interním oddělení moc často nepodáváme. Preparát smí být užíván pouze dle přesného doporučení předepisujícího lékaře. Sotahexal se vyrábí v podobě tablet o síle 80 a 160 miligramů a denní dávka je individuální. U dospělých pacientů se začíná dávkou 80 miligramů denně, která se pomalu navyšuje a udržovací dávka je obvykle 160-320 miligramů za den.

 

Nevýhody: Preparát může způsobit přílišné zpomalení srdeční frekvence (bradykardie) s kolapsem nebo se zhoršením příznaků srdečního selhání. To se stává zejména při současném užívání preparátu s některými blokátory kalciových kanálů jako je verapamil a diltiazem, proto se tato kombinace důrazně nedoporučuje. Z dalších významnějších vedlejších efektů bylo popisováno zhoršení nemocí průdušek, jako je astma a CHOPN, bolesti hlavy, snížení libida a nejrůznější trávicí obtíže.

Podobně jako ostatní antiarytmika může i Sotahexal u některých lidí poruchy rytmu naopak vyvolat. Kombinace léku s léky ovlivňujícími kardiovaskulární systém, zejména s jinými antiarytmiky, je velice složitá problematika a měl by ji provádět pouze zkušený lékař, ideálně kardiolog.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů