Spála je relativně běžné infekční onemocnění dětského věku, které je způsobeno určitými bakteriemi ze skupiny streptokoků. Tyto bakterie produkují toxiny, které jsou zodpovědné za vznik typické vyrážky. Nejčastějším způsobem přenosu je kapénková infekce – při vykašlání se streptokoky dostávají do okolí a mohou být vdechnuty. Infekce z toho důvodu obvykle začíná v horních dýchacích cestách.

 

Projevy: Nemoc zprvu začíná podobně jako klasická angína. Objeví se příznaky, jako je únava, zvýšená teplota, bolesti v krku. Mandle jsou oteklé, zarudlé, mohou se na nich objevovat bělavé povláčky. Spálové streptokoky se usadí na sliznici dýchacích cest a začnou tvořit spálové toxiny, které způsobí vznik vyrážky. Vyrážka v průměru vzniká do dvou dnů od objevení se prvních příznaků infekce. Je rudá, objevuje se nejčastěji na krku, v podpaží a na hrudníku, odkud se postupně šíří. Postižen je i obličej, ale obvykle je ušetřena oblast okolo úst. Učebnicovým příznakem je i zánět jazyka se zarudnutím, které se při spále označuje jako „malinový jazyk“. S určitým zjednodušením tak můžeme na spálu pohlížet jako na „angínu s vyrážkou“.

Velice vzácně se vyskytují další lokální komplikace, které souvisí s rozšířením bakterií do jiných lokalizací. Můžeme se pak setkat se zánětem dutinzáněty středního ucha apod. Podobně jako u jiných streptokokových infekcí může po prodělané infekci následovat imunitní porucha známá jako revmatická horečka.

Mezi laiky se často traduje, že spálou může člověk onemocnět pouze jednou, protože si imunita vytvoří protilátky. Je to pravda jen částečně. Imunitní systém si proti vyvolávajícímu spálovému streptokokovi skutečně vytvoří protilátky, jenže těchto streptokoků je více druhů a proti ostatním imunitní systém protilátky nemá. Po prodělání spály je proto riziko jejího opakování nižší, ale přesto se může u člověka objevit i vícekrát za život.

 

Diagnostika: Diagnózu většinou určuje dětský lékař. Základní je nález onemocnění podobného angíně, při kterém se vyskytuje i klasická vyrážka. V krevních náběrech zjistíme klasické příznaky infekce, jako je zvýšení počtu bílých krvinek a zvýšení CRP. Při výtěru z krku lze v mikrobiologické laboratoři kultivovat vyvolávající streptokoky. Teoreticky lze provést i náběr protilátek ASLO, kterého se ale běžně neužívá.

 

Léčba: Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální infekci, používají se k léčbě antibiotika, streptokoky jsou stále velice citlivé i vůči obyčejnému penicilinu. Kromě antibiotik se pochopitelně doporučuje klid na lůžku, dostatek tekutin a odpočinek bez fyzické námahy.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů