Steatóza jater (ztučnění, ztukovatění jater) je relativně častý stav postihující jaterní tkáň. Jak již název napovídá, jedná se o hromadění tukových částic v játrech, které někdy může narušit jejich funkci a způsobit i nevratné poškození jater.
Příčiny: Existuje mnoho příčin, které tento proces vyvolají. V našich poměrech je bezkonkurenčně nejvýznamnější a nejčastější příčinou nadměrné požívání alkoholu (steatóza je v takovém případě jednou z forem alkoholického poškození jater). Vyšší riziko usazování tuku v játrech mají poměrně logicky i jedinci obézní s vysokým cholesterolem v krvi. Více ohrožení jsou i lidé s neléčenou, či špatně léčenou cukrovkou. Steatózu jater může způsobit rovněž požití některých sloučenin, jde o některé léky (například kortikoidy) a jedy (muchomůrka zelená).
Poměrně zvláštním stavem je Reyův syndrom. Jedná se o smrtelně nebezpečné ztučnění jaterní tkáně, ke kterému někdy z neznámých příčin dojde po podání Aspirinu (nebo jiného léku obsahujícího kyselinu acetylsalicylovou) dítěti při virové infekcí. Z toho důvodu se dětem Aspirin téměř nikdy nepodává. Detailnější popis Reyova syndromu najdete v příslušném článku.
Projevy: Samotné ztukovatění jater se většinou nijak neprojevuje a bývá pak náhodným nálezem při vyšetření. Jindy může být provázeno neurčitými příznaky, jako je nevolnost, bolesti břicha a zvětšení jater.
Komplikace: Steatóza jater je nález, který nemusí vůbec nic znamenat a v řadě případů se může upravit, nebo přetrvávat, aniž by způsobil další obtíže. Někdy ovšem může způsobit zánět jaterní tkáně s pomalým přechodem do cirhózy se všemi jejími komplikacemi včetně vzniku rakoviny jater. Smrtelně nebezpečný Reyův syndrom je spojen s naprostým jaterním selháním, nahromaděním toxických zplodin v těle, poškozením mozku, poruchou vědomí a smrtí.
Diagnostika: Spolehlivou, dostupnou, rychlou a nezatěžující diagnostickou metodou je ultrazvuk břicha, který ztukovatění jater rozezná. K dovyšetření příčin je vhodné se zeptat na množství přijímaného alkoholu (pacient ovšem často nepřizná) a hodně lze zjistit i z laboratorního vyšetření krve – přítomnost poškození jater můžeme odhadnout i ze zvýšení jaterních testů. Je-li zvýšení jaterních testů přítomno, může být indikováno provedení biopsie jater. Pokročilost změn jaterní tkáně může být hodnocena i pomocí tzv. elastografie.
Prevence: Vhodné je odstranit nejčastější vyvolávající faktory nemoci, tj. nepít alkohol a omezit přísun potravy s vysokým obsahem tuků.
Léčba: Nález samotné steatózy s normálními jaterními testy není nijak významný a neléčí se. O léčbě bychom měli uvažovat tehdy, pokud je steatóza spojena s nepříjemnými příznaky, nebo se zvýšením jaterních testů. Podobně jako v prevenci je nutné nepít alkohol a zdravě se stravovat. Podpořit pacientův stav lze pomocí léků ze skupiny hepatoprotektiv, které ochraňují jaterní tkáň před účinky škodlivin. Jejich efekt bez dodržování zdravé životosprávy není nicméně nijak zázračný.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.myliverexam.com