Před čtením níže uvedeného textu prosím přečíst si obecné upozornění na této stránce.
1. Zajistit žilní vstup
2. Podat ASA (acetylisalicylová kyselina) i.v. – např. Cardegic 500mg i.v.
Pozn: Poněkud sporné je podání dalšího antiagregans – clopidogrelu – per os. Některá kardiocentra jej vyžadují, jiná ne. Doporučuje se teoreticky 300mg, což je např. Plavix 75mg 4tbl per os. Jako u jiných tablet není ovšem jisté, že je pacient s akutním STEMI bude schopen pozřít.
3. Podat 5000 IU heparinu i.v. (nebo dle váhy cca 1000 IU na 10kg pacienta) – Heparin je sice poněkud zastaralý, nicméně v této indikace velmi výhodný. Má jen relativně krátký poločas účinku a narozdíl od LMWH lze jeho účinek vyrušit protaminem. To má velký význam při event. následném kardiochirurgickém zákroku (viz. níže).
4. Tlumení event. bolesti – např. Fentanyl 100ug 2ml i.v.
5. Kyslík a diuretikum (např. Furosemid 20-40mg i.v.) při projevech akutní levostranné kardiální insuficience
6. Nitrát – Působí antianginózně, snižuje TK. Je vhodný zejména u současné hypertenze. My dáváme přednost kontinuálnímu podání Glyceroltrinitrátu (Perlinganit 10mg 2 ampule do 20ml FR 1/1 rychlostí 0.8ml/hod).
7. Zajistit urgentní převoz pacienta vozem RZP s lékařem, kyslíkem, monitorem a defibrilátorem na pracoviště k urgentní SKG k provedení PTCA. Vše výše uvedené je důležité, během převozu je relativně velké riziko vzniku maligní arytmie. V některých případech není možné při SKG PTCA provést, pak se situace řeší převozem na kardiochirurgické pracoviště a našitím aortokoronárního bypassu (AKB neboli CABG). Právě možnost kardiochirurgického zákroku je důvodem, proč je heparin u STEMI vhodnější antikoagulans než LMWH.
Pozn: Novinkou je možnost podání vyšší dávky statinu (nad 40mg), bohužel pacient nemusí být při IM schopen přijmout lék per os