Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) se projevuje sníženou tvorbou jejích hormonů. Pro pochopení je dobré si říct pár vět o činnosti štítné žlázy. Tento orgán se nachází v oblasti krku před průdušnicí a skládá se ze 2 laloků spojených uprostřed zúženým krčkem. Buňky štítné žlázy jsou schopné zachytávat z krve jód a s jeho pomocí vytvářet účinné hormony štítné žlázy - tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3). Tyto hormony mají široké spektrum účinků, kdy nejviditelnější jsou jejich zásahy do metabolismu živin a energie. Na zadní ploše štítné žlázy se nacházejí 4 příštítná tělíska (2 v každém laloku), o jejichž funkci si povíme jindy a jinde.

 

Pro většinu orgánů tvořících hormony je typické jejich funkční propojení s naším mozkem a ani štítná žláza není výjimkou. V částech mozku nazývaných hypofýza a hypothalamus se vytváří působky, které mají vliv na tvorbu hormonů štítné žlázy a to v tomto pořadí:

Hypotalamus produkuje sloučeninu (TRH) působící na hypofýzu. Hypofýza uvolní další sloučeninu (TSH) působící na štítnou žlázu. Štítná žláza začne ve zvýšené míře uvolňovat její hormony T3 a T4. A aby to bylo logicky regulované, tak tyto hormony budou zpětně utlumovat tvorbu TRH i TSH. To zde píšu spíše jen tak pro zdůraznění, že porucha štítné žlázy se může týkat jak jí samé, tak jejích řídících center v našem mozku.

 

Účinky hormonů: U plodu a u novorozence mají hormony štítné žlázy vliv na správný vývoj mozku. U dospělého člověka je jejich vliv velmi široký. Důležité je, že zvyšují metabolismus organismu a tvorbu tepelné energie, snižují hodnoty cholesterolu, pomáhají odbourávat tělesný tuk, zrychlují činnost srdce, zvyšují fyzickou i psychickou aktivitu člověka.

 

Příčiny snížené funkce štítné žlázy:

1. Autoimunitní nemoci - Základní chorobou patřící do této skupiny je zánět štítné žlázy známý jako Hashimotova nemoc, u které se v lidském těle začnou vytvářet autoagresivní protilátky poškozující štítnou žlázu, a způsobující snížení její funkce. Snížená funkce štítné žlázy ovšem může být přítomna i u dlouhodobě probíhající Graves-Basedowovy choroby, která působením autoprotilátek nejprve způsobuje zvýšenou funkci štítné žlázy. Snížená funkce je v tomto případě spojena s vyčerpáním tkáně štítné žlázy dlouhotrvajícím zánětem.

2. Jiné důvody poškození štítné žlázy - Tkáň štítné žlázy může být poškozena infekčními záněty a zhoubnými nádory a je velmi citlivá vůči vyšším dávkám radiace. Do této skupiny patří i cílené operační odstranění štítné žlázy.

3. Nedostatek jódu -  Dnes není tolik typický, protože kuchyňská sůl je jodovaná. Dříve však tento nedostatek existoval a měl v některých oblastech za následek výskyt endemického (místního) kretenismu.

4. Poškození mozku - Karušení mozkových oblastí stimulujících štítnou žlázu (tj. poškození hypothalamu a hypofýzy) může dojít úrazem, cévními mozkovými příhodami, nádorem, zánětlivými procesy a dalšími.

5. Vrozená snížená funkce štítné žlázy - Toto je relativně vzácné metabolické onemocnění, které způsobí nedostatečnou funkci štítné žlázy již po narození, a je podobně jako nedostatek jódu spojeno s rozvojem kretenismu. Tato nemoc je aktivně vyhledávána v rámci tzv. novorozeneckého laboratorního screeningu.

 

Projevy: Projevy snížené funkce štítné žlázy souvisí s funkcí jejích hormonů. Pokud je nedostatek těchto hormonů již u plodu v děloze a pak v dětství, což většinou souvisí s nedostatkem jódu v potravě, vyvinul se u dítěte kretenismus (fyzická a mentální retardace).

Pokud se hladiny hormonů sníží u dospělého člověka, kretenismus nevznikne. Vzniká zde ovšem mnoho jiných příznaků, jako jsou únava, zpomalenost, pasivita, jisté zvýšení váhy (někdy až obezita), zácpa, vysoké hodnoty cholesterolu, suchá kůže, lámavost nehtů, lehce snížená tělesná teplota, zimomřivost a svalová slabost. U postiženého se časněji rozvíjí ateroskleróza a všechny její komplikace. Může dojít i k padání vlasů.

Proces může být spojený se zvětšením štítné žlázy a vzniká tzv. struma (to je nicméně nespecifický příznak, struma může vzniknout i u normální nebo zvýšené funkce štítné žlázy), vzácně může tato struma utlačit průdušnici a omezovat dýchání. U snížené funkce štítné žlázy také dochází k prosáknutí podkoží a svalů hlenovitými látkami (mukopolysacharidy), což označujeme jako myxedém. Takovéto prosáknutí hlasivek obvykle způsobí zhrubnutí hlasu. Dlouhodobě neléčená může snížená funkce štítné žlázy skončit ztrátou vědomí a smrtí.

 

Diagnostika: Diagnózu snížené funkce štítné žlázy můžeme určit na základě zmíněných klinických příznaků a laboratorního vyšetření. Důležité je zjistit hladinu TSH a volných hormonů štítné žlázy. U autoimunitních příčin najdeme i zvýšené hladiny protilátek anti-TPO (protilátky proti tyreoperoxidáze). Tato vyšetření se obvykle doplňují i o ultrazvuk štítné žlázy. V případě, že je ve štítné žláze nalezeno nejasné ložisko, může být provedena biopsie.

 

Léčba: Vhodná léčba spočívá v podávání hormonů štítné žlázy (např. léky Euthyrox, Letrox). Samozřejmě je mimo to potřeba zjistit vlastní příčinu poruchy a léčit i ji, je-li to možné (např. operovat případný zhoubný nádor štítné žlázy).


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů