Zvýšená funkce (neboli hyperfunkce) štítné žlázy se projevuje zvýšenými účinky jejích hormonů. Jak už jsem psal v textu o hypofunkci štítné žlázy, je štítná žláza orgán produkující hormony uložený v oblasti krku před průdušnicí (tracheou).

 

Účinky hormonů: U plodu a u novorozence mají hormony štítné žlázy vliv na správný vývoj mozku. U dospělého člověka je jejich vliv velmi široký. Důležité je, že zvyšují metabolismus organismu a tvorbu tepelné energie, snižují hodnoty cholesterolu, pomáhají odbourávat tělesný tuk, zrychlují činnost srdce, zvyšují fyzickou i psychickou aktivitu člověka.

 

Příčiny zvýšené funkce štítné žlázy:

1. Záněty štítné žlázy - Jde o širokou problematiku, které je určen vlastní text. Poměrně časté jsou autoimunitní nemoci, při kterých vznikají protilátky proti štítné žláze. Tento typ protilátek však buňky štítné žlázy nezabíjí, ale naopak je vybičuje k vysoké tvorbě hormonů. Vzniká tzv. Graves-Basedowova nemoc, která je mimo příznaky zvýšené funkce štítné žlázy provázená i charakteristickým vypoulením očí. Tyto protilátky totiž působí i v v prostoru za oční koulí, kde vyprovokují tvorbu vaziva a oči tak vystoupnou.

2. Některé nádory štítné žlázy, které si uchovaly schopnost tvořit hormony. Sice škodí tvorbou hormonů, ale na druhou stranu bývají nezhoubné.

3. Nezhoubné nádory mozkových center hypofýzy a hypothalamu se schopností produkovat TRH nebo TSH (více o funkci těchto mozkových center viz text hypofunkce štítné žlázy). To je ovšem velmi vzácná příčina.

4. Nadměrný přívod jódu - K tomu může dojít, když se snažíme řešit nedostatek jódu v potravě jeho podáváním v potravinových doplňcích.

 

Projevy: Projevy jsou dané zvýšeným působením hormonů štítné žlázy a zahrnujeme je pod pojem tyreotoxikóza. Člověk s tyreotoxikózou bude ztrácet na váze (ačkoliv bude mít zvýšenou chuť k jídlu), bude mít nízký cholesterol a nebude tolik trpět aterosklerózou. Jenže to má i některé nevýhody. Takový člověk je psychicky velmi aktivní, nervózní, někdy agresivnější, rychle mu bije srdce (často je přítomno nepříjemné bušení srdce), může vzniknout fibrilace síní nebo flutter síní a jejich komplikace, třesou se ruce, mívá vlhkou zpocenou kůži, trpívá průjmy, nesnáší teplo, mívá návaly horka, hodně se potí a někdy trpí nespavostí a nočním pocením. Vlasy nemocného bývají lámavé a více vypadávají. Zvýšení funkce štítné žlázy se velmi často projeví vznikem zvětšení štítné žlázy neboli strumy (což je ovšem nespecifický příznak, který sám o sobě bez ostatních příznaků nic o funkci štítné žlázy nevypovídá). U Graves-Basedowovy choroby, což je jedna z příčin hyperfunkce štítné žlázy, najdeme navíc ony typicky vypoulené oči.

Nejzávažnější jsou komplikace kardiovaskulární, protože u těžkého záchvatu hyperfunkce štítné žlázy může dojít k závažným poruchám srdečního rytmu a k srdečnímu selhání.



Diagnostika: Diagnózu zvýšené funkce štítné žlázy můžeme určit na základě zmíněných klinických příznaků a laboratorního vyšetření. Důležité je zjistit hladinu TSH a volných hormonů štítné žlázy. U autoimunitních příčin najdeme i zvýšené hladiny protilátek TRAK (protilátky proti TSH receptoru). Tato vyšetření se obvykle doplňují i o ultrazvuk štítné žlázy.

 

Léčba: Zvýšená tvorba hormonů se řeší podáváním léků snižujících jejich tvorbu (tyreostatika) jako např. Propycil a Thyrozol a ty se kombinují s léky zpomalujícími srdeční frekvenci (beta-blokátory). Při mizivé reakci na terapii se provádí operační odstranění štítné žlázy spojené s následným doživotním podáváním hormonů štítné žlázy v tabletové formě. Pokud nechceme z nějakého důvodu provést operaci, lze elegantně podat pacientovi dávku radioaktivního jódu. Tento jód je stejně jako normální jód vychytán buňkami štítné žlázy a ty jsou pak radioaktivitou zlikvidovány.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů