Nadměrné vysušení pokožky je poměrně častým problémem a může se vyskytovat u řady chorobných stavů. Suchá kůže není příjemná, někdy může svědit a hůře se hojí.
Příčiny:
1. Fyzikální vlivy – K vysychání kůže může přispívat suchý vzduch, někdy je viněn i dlouhodobý pobyt v klimatizovaném prostředí. Vysušování kůže na rukách způsobuje i jejich časté vystavování vodě, například u uklízeček, nebo u kuchařek (mytí nádobí). Voda totiž odplavuje přirozený ochranný mastný kryt pokožky. podobné je to u lidí s nadměrným dodržováním hygieny, mýdlo účinek vody ještě zesiluje.
2. Dehydratace – U dehydratovaných lidí ztrácí i kůže tekutiny, vysychá a ztenčuje se. U starých lidí může vzniknout i obraz tzv. pergamenové kůže.
3. Neléčená cukrovka – Neléčená cukrovka vede ke zvýšení krevního cukru (tzv. hyperglykémie), ten uniká do moči a strhává s sebou minerály a vodu. Kůže je pak suchá. To je v kontrastu s hypoglykemickým stavem, kdy je kůže vlhká a opocená.
4. Léky – Z léků pozorujeme suchou kůži například u diuretik (odvodňující léky) a pak také u retinoidů. Retinoidy se používají například v léčbě akné a vyschlá kůže a rozpraskané rty jsou jejich skutečně častým nežádoucím účinkem.
5. Snížená funkce štítné žlázy – U tohoto stavu se mimo jiné snižuje tvorba ochranných látek v pokožce, která vysychá. Naopak u pacientů se zvýšenou funkcí štítné žlázy bývá kůže opocená.
6. Atopický ekzém – Toto alergické kožní onemocnění má řadu forem, mezi nimi je i forma spojená s nadměrným vysušováním a svěděním pokožky.
7. Podvýživa – Nedostatek bílkovin, minerálů a vitaminů má mimo jiné i vliv na kvalitu kůže. Při jejich nedostatku je kůže oslabená a suchá, významné je to zejména u nedostatku vitaminu C a zinku.
8. Lupénka – U lupénky je kromě nepříjemné kožní vyrážky přítomna i suchá a dráždivá kůže.
Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.medicinenet.com
https://www.mayoclinic.org