Svalová slabost je poměrně obecný příznak, který může být spojen s celou řadou chorobných stavů.
Příčiny:
1. Prostá únava – Únava po fyzické námaze spojená s bolestmi svalů při jejich namožení je zřejmě nejčastější příčinou pocitu svalové slabosti. Po odpočinku a spánku potíže ustávají.
2. Infekce – Infekční procesy, zejména virózy, jsou spojeny s bolestmi a slabostí svalových skupin a bolestmi kloubů. Po ústupu infekce obtíže vymizí.
3. Snížená funkce štítné žlázy – Hypofunkce štítné žlázy může mít kromě dalších projevů, jako je zimomřivost, celkovou zpomalenost a nevýkonnost, za následek i svalovou slabost a únavu.
4. Nádorové choroby – Slabost svalů může být důsledkem generalizované zánětlivé reakce, která v organizmu vzniká jako odpověď na nádorové onemocnění. Speciální jednotkou je tzv. Lambert-Eatonův syndrom, kdy při nádorovém procesu začnou v těle vznikat v těle protilátky narušující nervosvalový přenos
5. Myasthenia gravis – Toto autoimunitní onemocnění vede k narušení nervosvalového přenosu a projevuje se rychle vznikající svalovou únavou i při minimální námaze. Odpočinek vede k relativně rychlé úlevě. Nemoc výrazně zhoršuje kvalitu života a při ochabnutí dýchacích svalů může člověka ohrozit i na životě. Detaily najdete v příslušném textu.
6. Výchylky hladin sérových iontů – Zejména odchylky koncentrací iontů Ca2+ a K+ v krvi mohou být spojeny se svalovou slabostí – na mysli máme zejména hypokalémii (nízký draslík) a hyperkalcémii (vysoký vápník). Už jsem viděl pacientku s těžkou hypokalémií, která byla přivezena RZP právě pro svalovou slabost a neschopnost zvednout ruce (příčinou byla relativně vzácná renální tubulární acidóza). Kromě toho je slabost popisována u těžkého nedostatku hořčíku.
7. Polymyozitida – Toto autoimunitní onemocnění je spojené s poškozením svalů, což vede jejich slabosti a někdy i bolestem. V krvi bývá zvýšená sloučenina kreatinkináza (CK), která se uvolňuje z poškozených svalů. Důležitý je fakt, že polymyozitida je často (ale ne vždy) spojena s přítomností nějakého nádorového onemocnění. Podobným onemocněním je tzv. dermatomyozitida.
8. Vrozené choroby svalů – Známým zástupcem této skupiny chorob je Duchennova svalová dystrofie. Toto vrozené onemocnění vede k postupné atrofii a zhoršující se slabosti svalů. Léčba neexistuje, nemocný postupně ztrácí schopnost chodit a umírá okolo věku 20 let. O něco méně závažná je podobná nemoc známá jako Beckerova choroba.
9. Porušení periferních nervů – Poškození nervů řídících svalovou činnost (nebo jejich řídících neuronů) pochopitelně vede k narušení funkce inervovaných svalů a vzniku svalové slabosti až ochrnutí. Narušení svalové síly může být přítomno u těžkých stádií polyneuropatií. Vzácnou, ale smrtelnou neurologickou chorobou, která se takto projevuje, je např. amyotrofická laterální skleróza.
10. Chudokrevnost (Anémie) - Svaly našeho těla nemají při sníženém počtu červených krvinek dostatek kyslíku, a proto se rychleji unaví. Celková svalová slabost a vyčerpanost patří mezi běžné příznaky anemického syndromu.
11. Toddova obrna - Tato relativně vzácná porucha doprovází u některých lidí epileptické záchvaty. Po záchvatu se objeví dočasná epizoda svalové slabosti nebo ochrnutí některé z končetin. Stav se sám upravuje.
12. Kataplexie - Jedná se o náhlou ztrátu svalového napětí, která vyústí ve svalovou slabost a obvykle v pád na zem. Záchvaty kataplexie se často vyskytují dohromady spolu s narkolepsií (porucha spánku).
13. Spánková obrna - Opět často doprovází narkolepsii a projevuje se epizodami těžké svalové slabosti způsobující dočasné ochrnutí při usínání nebo při probouzení. Spánková obrna se považuje za druh spánkové poruchy.
Diagnostika: Základem je anamnéza a fyzikální vyšetření lékařem. Pacient by měl být vyšetřen neurologem, který může zhodnotit svalovou sílu a přítomnost reflexů. V krevních náběrech nás zajímají zejména hladiny minerálů, hormonů štítné žlázy a kreatinkinázy (CK). Nervosvalový přenos lze poměrně dobře vyšetřit při EMG vyšetření. Při podezření na autoimunitní proces se dovyšetřuje přítomnost různých autoprotilátek, to jsou však již poměrně drahá a složitější vyšetření.
Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com
https://www.health24.com