Ačkoliv se to nezdá, může být zdánlivě banální svědění konečníku příznakem řady chorob, které se obvykle (ale ne vždy) týkají trávicí soustavy. Odborně se tento příznak označuje jako pruritus ani.
Příčiny:
1. Hygiena – Nedodržování osobní hygieny po toaletě je typickou příčinou svědění konečníku. Po defekaci (tj. po odchodu stolice) je vhodné se nejen otřít toaletním papírem, ale i osprchovat vlažnou vodou. Paradoxně nadměrná hygiena v této oblasti může způsobit vysušení okolí konečníku a vyústit ve stejné obtíže.
2. Roupi – Toto je infekční příčina svědění konečníku. Je typická u dětí. Nákaza roupy je klasickou infekcí špinavých rukou. Samička roupů pak sídlí ve střevě, v noci vylézá až ke konečníku a tam klade vajíčka. Dítě se škrábe, tím se mu mohou vajíčka dostat na prsty a nakonec z rukou do dutiny ústní nebo se opět jako nemoc špinavých rukou přenesou do trávicího traktu jiného dítěte. Po nálezu vajíček se podávají protiparazitární léky, které roupy hubí.
3. Hemoroidy – Hemoroidy představují rozšíření žilních pletení v oblasti konečníku. Onemocnění hemoroidy se mimo jiné projevuje svěděním konečníku. Kromě toho je typickým příznakem nález čerstvé krve na toaletním papíře. Hemoroidy se léčí buď konzervativně sedacími koupelemi, mastmi a léky, nebo se pomocí speciálního přístroje podvážou a následně odumřou. Více najdete v příslušném článku.
4. Řitní trhlina – Toto poranění zadní stěny konečníku vzniká při jejím nadměrném roztažení. Kromě svědění a pálení se projevuje zejména krvácením a bolestmi při odchodu stolice. Léčí se buď konzervativně (sedací koupele, masti) nebo chirurgickým zákrokem. Více si přečtěte v daném textu.
5. Cukrovka – Cukrovka je velice rozšířené onemocnění. Častější svědění konečníku u lidí trpících cukrovkou spočívá v jejich zhoršené imunitě a častějšími kvasinkovými infekcemi konečníku. Podobné obtíže mají pacienti s AIDS.
6. Rakovina řitního otvoru - Toto je forma rakoviny odlišná od rakoviny tlustého střeva. Není příliš častá a nejvýraznějším rizikovým faktorem je HPV infekce. Rakovina napadá řitní otvor a jeho okolí a více informací si o ní můžete přečíst v příslušném textu.
Diagnostika: Pro určení diagnózy lze provést mikrobiologické vyšetření stolice a provést speciální stěr z okolí konečníku (kvůli roupům). Hladinu cukru lze zjistit z běžného krevního náběru a nemoci konečníku může lékař zhodnotit okem, nebo při vyšetření konečníku prstem.
Zdroje
https://www.medicinenet.com
https://www.medicalnewstoday.com