Svědění v uchu je poměrně častý a většinou nijak závažný příznak, kterým zřejmě občas trpí každý z nás.

 

Příčiny

1. Nahromadění ušního mazu – Ušní maz se neustále vytváří v zevním uchu a není-li pravidelně odstraňován, může způsobit nepříjemné svědění zvukovodu.

 

2. Nedostatek ušního mazu – I nedostatek mazu může být nepříjemný. Ušní maz totiž promazává a zvláčňuje kůži zvukovodu, bez mazu je zvukovod vysušený a může se snadno podráždit.

 

3. Zánět zevního zvukovodu – Tento stav vzniká při průniku infekce do zvukovodu. Nejčastějšími původci jsou bakterie, vyloučit však nelze ani plísně. Kromě svědění se objevuje bolest postiženého ucha, horečky a další příznaky.

 

4. Alergické reakce – Pocit svědění uší a v krku může souviset s celkovou alergickou reakcí, poměrně často jde o projevy potravinových alergií.

 

5. Lokální kožní onemocnění – Svědění ucha se může objevit při postižení kůže boltce některou z kožních nemocí. Z neinfekčních onemocnění jmenujme například atopický ekzém a lupénku, z infekčních nemocí například svrab.

 

6. Cizí tělesa v uchu – V dětském věku může svědění ucha souviset s různými drobnými objekty, které si děti do uší strkají, u starších lidí může potíže způsobovat například často nošené naslouchadlo. Cizí tělesa v uchu kromě toho výrazně zvyšují riziko infekčních komplikací.

 

Diagnostika: Při krátké epizodě svědění obvykle není návštěva lékaře nutná, při opakovaných a dlouhotrvajících obtížích je nicméně vhodné navštívit lékaře ORL (ušní-nosní-krční), který může zevní zvukovod spolehlivě vyšetřit.

 

Léčba: Léčba závisí na vyvolávající příčině. V běžných případech lze ucho prostě vyčistit (případně propláchnout), při infekčních zánětech se dle původce používají antibiotika, antimykotika, apod. Jsou-li původcem alergické reakce, jsou ideální volbou antihistaminika. Případná uvázlá cizí tělesa ve zvukovodu umí ošetřit ORL lékaři.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://med.uth.edu

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů