Světlá stolice je jedním z řady příznaků, které mohou doprovázet nemoci jater a žlučových cest. K pochopení problematiky je nutné si položit otázku, co dává normální stolici její hnědavou barvu. Hnědavé zabarvení stolice je dané přítomností produktů žluči (zejména rozpadové produkty barviva bilirubinu vylučovaného žlučí do střeva). Z toho důvodu se světlá stolice odborně nazývá jako acholická (tj. neobsahující žluč).

Dodejme, že nedostatek žluči ve střevě narušuje vstřebávání řady sloučenin, zejména tuků, a to vysvětluje současně pozorovaný mastný vzhled stolice.


Příčiny: Z výše uvedeného vyplývá, že abnormálně světlá stolice znamená buď poruchu tvorby žluči, nebo poruchu jejího odtoku do střeva.

 

1. Infekční žloutenky – Akutní stadium infekčních žloutenek může být spojeno s narušením tvorby žluč a to vede k dočasně světlému zabarvení stolice.

 

2. Cirhóza jaterJátra postižená cirhózou mají sníženou schopnost správně tvořit žluč, bledá stolice je pak jednou ze známek dekompenzace onemocnění.

 

3. Žlučové kameny – Za předpokladu, že kámen ucpe žlučovod a žluč nemůže odtékat do střeva, se po určité době objeví světlá stolice. Jinak jsou pochopitelně přítomny zejména kolikovité a velmi nepříjemné bolesti v pravém podžebří.

 

4. Zánět žlučových cest – Infekční záněty žlučových cest (odborně cholangoitidy) se projevují zejména horečkami, zimnicemitřesavkou a bolestí v pravém podžebří. Bývá přítomna různě významná porucha odtoku žluči, což vede ke žloutence a k nálezu světlé stolice.

 

5. Nádorové procesy – Poruchu odtoku žluči mohou způsobit nádory, které svým růstem utlačí žlučovod. Je to například rakovina žlučníku, rakovina žlučových cest, rakovina jater a rakovina slinivky břišní. Základním příznakem, kterého si pacient všimne, je ovšem nebolestivá žloutenka, která je oproti světlé stolici přeci jen nápadnější.

 

Diagnostika: Při nálezu světlé stolice máme vždy podezření na poruchu odtoku žluči, onemocnění jater a žlučových cest, proto i k tomu směřujeme vyšetřovací postup. Komplexní vyšetření stolice je nezbytné. Kromě anamnézy a fyzikálního vyšetření jsou velmi důležité krevní náběry (zejména jaterní testy, hladina bilirubinu, CRP apod.) a vyšetření jater a okolí zobrazovacími metodami, ideálně ultrazvukem břicha. K zobrazení žlučových cest lze využít MRCP a-nebo ERCP. ERCP má tu výhodu, že kromě diagnostiky dokáže žlučové cesty i zprůchodnit.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://www.verywellhealth.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů