Jako syndrom čínské restaurace se označují potíže, které někteří strávníci těchto zařízení pociťovali po čínském jídle.

 

Příčiny: Příčina není známá, může se jednat o reakci organismu na exotickou stravu. Z lékařského hlediska je zajímavá úloha sloučeniny známé jako glutamát. Glutamát se v čínské kuchyni (na rozdíl od té naší) běžně používá jako ochucovadlo. Na druhou stranu se glutamát vyskytuje a v našich tělech, a to dokonce v mozku. V něm je glutamát jedním z neuromediátorů, tj. sloučenina přenášející nervové vzruchy. Je možné, že glutamát podaný ze zevního prostředí naruší u některých lidí rovnováhu mediátorů v mozku a vede pak k nejrůznějším subjektivním potížím? Možné to je. Je ovšem také možné, že se jedná o alergickou reakci na tento glutamát, tj. o určitou formu potravinové alergie.

 

Projevy: Lidé s tímto syndromem trpí bolestmi hlavy, zrudnutím kůže, nadměrným pocením, bušením srdce a někdy i bolestmi na hrudi. Někdy se vyskytují neurčité vjemy zprostředkované nervovým systémem, jako je například brnění či svědění okrajových částí těla, pocit tlaku na tvářích, ztuhnutí čelisti apod. Někdy vznikne záchvat dušnosti ne nepodobný astmatu.

 

Diagnostika: Diagnózu určíme z anamnézy - pokud charakteristické projevy následovaly krátce po návštěvě čínské restaurace, či konzumace čínského jídla při jiné příležitosti, je diagnóza syndromu pravděpodobná.

 

Prevence: Má-li někdo potíže tohoto rázu, neměl by se stravovat v čínských restauracích a jíst domácí stravu bez přidaného glutamátu.

 

Léčba: Léčby není většinou potřeba, symptomy mají tendenci poměrně rychle samovolně vymizet. Lékařský zásah je nutný jen při těžkých příznacích.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů