Syndrom kaudy je akutní neurologický stav, který souvisí s poškozením anatomických struktur, které známe pod názvem koňský ohon. Co to přesně je a kde se u člověka nachází? Koňský ohon se latinsky označuje jako cauda equina a jde o míšní nervy, které probíhají v páteřním kanálu pod dolním koncem míchy. Mícha a páteř totiž během vývoje lidského zárodku rostou různou rychlostí a mícha končí v oblasti horních bederních obratlů L1-L2. Pod touto oblastí se v páteřním kanálu nachází jen zmíněné míšní kořeny odstupující z vyšších etáží míchy a tyto kořeny pak meziobratlovými otvory vystupují z páteře ven.
Příčiny: Páteřní kanál je v oblasti beder a kosti křížové poměrně dobře chráněný, proto vznik syndromu kaudy při úrazech není až tak častý. Mnohem vyšší riziko je při útlaku některých nervových vláken kaudy při výhřezu meziobratlové ploténky nebo vlivem růstu některého míšního nádoru.
Projevy: Příznaky syndromu kaudy odpovídají narušení funkce poškozených kořenů míšních, kdy typicky dochází k poruchám hybnosti některých svalů dolních končetin, k oslabení jejich šlachových reflexů a k narušení citlivosti určitých oblastí na dolních končetinách. Dráždění nervových vláken se kromě toho projevuje bolestmi zad, které vystřelují do končetin. Charakteristická je asymetrie postižení, protože poškozeny jsou jen některé nervy, a navíc nestejnou intenzitou. U některých postižených se objevuje inkontinence moči a stolice, na rozdíl od syndromu míšního konu však nemusí být u syndromu kaudy přítomna vždy.
Diagnostika: Základem je neurologické vyšetření, kdy se neurolog vyptá na přítomné potíže a důkladně vyšetří pacienta se zaměřením na hybnost a reflexy jednotlivých svalových skupin dolních končetin a na vyšetření kožní citlivosti téže oblasti. K určení příčiny syndromu kaudy musí být doplněny zobrazovací metody na úsek dolní bederní a křížové páteře, většinou jde o CT vyšetření nebo magnetickou rezonanci.
Terapie: Syndrom kaudy se řeší odstraněním vyvolávající příčiny. Jde o urgentní stav, při kterém je plně indikován neodkladný neurochirurgický zákrok s cílem uvolnit páteřní kanál a zabránit trvalým následkům.