Syndrom ruka-noha-ústa je označení pro běžné infekční onemocnění dětského věku, které se také nazývá jako sedmá nemoc (známe totiž i virovou pátou a šestou nemoc).

 

Příčiny: Příčinou onemocnění je infekce některými typy coxsackie [koksakí] virů a enterovirů. Přenos je velmi snadný, dochází k němu v dětských kolektivech kapénkami vzduchem a kontaminovanými předměty denní potřeby. Největší výskyt infekce je v letních měsících.

 

Projevy: Infekce se projevuje horečkou, únavou, bolestmi svalů a kloubů a dalšími běžnými příznaky viróz. Obtíže jsou doprovázeny výsevem nepříjemné zarudlé vyrážky na ploskách, dlaních a někdy na rtech a v okolí úst (ruka-noha-ústa). V místech vyrážky mohou vznikat drobné puchýřky. Onemocnění většinou probíhá nekomplikovaně a vymizí do týdne. Relativně vzácné jsou komplikované průběhy, kdy vznikají méně těžké formy virového zánětu mozkových blan (ztuhlá šíje a další příznaky) a zánětu mozku.

 

Diagnostika: Diagnózu většinou určuje pediatr na základě klinických příznaků nemocného, další vyšetřování obvykle nejsou potřeba.

 

Léčba: V podstatě neexistuje žádná účinná léčba této nemoci, ostatně jde o poměrně banální virózu. Základem terapie je proto klid na lůžku, dostatečný přísun tekutin, léky proti bolesti a léky proti horečce. V případě komplikovaného průběhu může být nutná hospitalizace ve zdravotnickém zařízení.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů