Syndrom toxického šoku je velice nebezpečný stav, který souvisí s účinkem toxinu produkovaného bakterií stafylokokus aureus patřící do skupiny stafylokoků. Vzácněji se objevuje i u infekce streptokoky.
Příčiny: Syndrom toxického šoku může vzniknout u kohokoliv, kdo se infikuje stafylokokem. Stafylokokus aureus způsobuje hnisavé kožní infekce, zápaly plic, záněty kostí a někdy i infekce srdečních chlopní. Stafylokoky produkují mnoho škodlivých sloučenin a mezi nimi je i tzv. toxin toxického šoku (TSST-1 – Toxic Shock Syndrome Toxin-1). Tento toxin paradoxně není tolik škodlivý sám o sobě, ale má schopnost velice silně zaktivovat náš imunitní systém. To vede k masivnímu vyplavení obranných látek (zejména cytokinů) do krve a následkem je těžký šokový stav vedoucí k selhání základních orgánů.
Pozn.: V USA je syndrom toxického šoku dáván do souvislosti s užíváním některých více absorbujících menstruačních tamponů, pokud je ženy často nevyměňovaly. Tyto konkrétní tampony musely být staženy z trhu.
Projevy: Syndrom se projevuje typickými příznaky šokového stavu infekčního původu – horečka, pokles krevního tlaku, rychlý puls, zástava močení. U syndromu toxického šoku často nacházíme celkové poškození kožního krytu, což je spojeno s rozsáhlou zarudlou mapovitou vyrážkou a odumíráním kůže, která se u přeživších po několika dnech až týdnech začne v cárech odlupovat. Selhání základních životních funkcí a minerální rozvrat vede bez léčby k poruše vědomí a následně ke smrti.
Léčba: Léčba musí probíhat na JIP či na ARO oddělení. Kromě podávání antibiotik je nutno léčit šokový stav – podávat infuze k udržení krevního oběhu a zajistit dýchací cesty. Intenzivní léčba výparně zlepšuje šanci na přežití, nicméně i přesto někteří lidé zemřou.