Syndrom zlomeného srdce je označením pro vzácné onemocnění srdce, které se označuje jako Tako-tsubo kardiomyopatie. Tako-tsubo je japonské označení pro past na chobotnice, jejíž tvar připomíná levou komoru nemocného srdce.

 

Příčiny: Příčina vzniku poruchy není zcela jasná, k narušení srdce dochází při těžkých psychických traumatech, jako je např. ztráta milované osoby. Odtud také vychází název syndromu. Předpokládá se vliv stresových hormonů (především katecholaminů) na srdeční tkáň, ale vlastní mechanizmus není dosud prozkoumaný. Tako-tsubo kadiomyopatie se vyskytuje častěji u žen.

 

Projevy: Syndrom vzniká relativně náhle, může být přítomna bolest na hrudi a mohou se objevit příznaky srdečního selhávání. To je dáno zhoršenou pumpovací funkcí nemocného srdce.

 

Diagnostika: Diagnostický postup většinou probíhá podobně jako u infarktu, přičemž platí, že na EKG můžeme najít změny připomínající infarktsrdeční enzymy mohou být zvýšené. Pacientovi je proto obvykle jako definitivní vyšetřovací metoda provedena koronarografie. Ta však neprokáže významné zúžení srdečních tepen. Při koronarografii nebo při ECHO srdce si však může lékař povšimnout charakteristicky abnormálního tvaru levé komory, který dal chorobě název.

 

Léčba: Obvykle se akutně léčí projevy srdečního selhávání, což zahrnuje zejména diuretika, či intenzivnější péči na monitorovaném lůžku při těžších příznacích. Léčba syndromu jako takového neexistuje, stav se naštěstí během dnů či týdnů samovolně upravuje bez trvalých následků. Jako ochrana srdeční svaloviny se do medikace dlouhodobě přidávají léky ze skupiny ACE-inhibitorů a pacienti jsou pravidelně sledováni kardiologem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů