Syringomyelie je onemocnění míchy, které způsobuje řadu obtíží. Jde o vznik dutiny vyplněné tekutinou v míše. Tato dutina roste a narušuje míšní funkce, což vyvolává příznaky.
Příčiny: Syringomyelie může být vrozená nebo získaná. Vrozená forma souvisí s určitou vrozenou poruchou mozku známou jako Chiariho malformace* a v tomto případě se dutina vytváří typicky v oblasti krční páteře. Získaná syringomyelie se může objevit kdykoliv během života v důsledku poškození míchy některou z nemocí, jako jsou míšní nádory, krvácení do míchy, úrazy míchy, rozštěpy páteře a infekční procesy. Podstatou vzniku syringomyelie je průnik mozkomíšního moku do míchy, kde se vytvoří cystický útvar.
* Chiariho malformace se plným názvem označuje jako Arnold-Chiariho malformace. Je to poměrně častá vrozená vada, při které se část mozečku a prodloužené míchy vyklenuje do páteřního kanálu.
Projevy: Vrozená i získaná forma se většinou začínají projevovat až v dospělosti. Cystický útvar při syringomyelii postupně roste a poškozuje okolní tkáň míchy, což může způsobit pestrou skupinu příznaků. Někdy je hlavním projevem nepříjemná bolest, jindy se rozvíjí postupná svalová slabost a poruchy hybnosti různých částí těla, často jde o oblast ramen a horních končetin. Spolu s ochrnutím jednotlivých svalů se mohou objevit i brnění končetin a poruchy citlivosti (narušené vnímání bolesti, tepla a chladu, ale většinou normální vnímání tlaku a dotyku). Některé formy syringomyelie mohou porušit funkci močového měchýře (a tím narušit odtok moči) a způsobit různé sexuální poruchy.
Diagnostika: Nemocný s výše popsanými obtížemi je fyzikálně vyšetřen neurologem, který získá podezření na postižení míchy a dost často je schopen poznat, v jaké oblasti je postižení přítomno. K nálezu syringomyelie se pak provádí vyšetření některou zobrazovací metodou jako je CT vyšetření nebo ideálně magnetická rezonance míchy.
Léčba: Náhodně zjištěnou syringomyelii bez příznaků lze někdy jen sledovat, v případě příznaků se volí léčba. U bolestí se podávají léky proti bolesti, poměrně dobrý efekt na bolest vyvolanou syringomyelií jsou některá antiepileptika. K řešení syringomyelie může být nutné provedení neurochirurgického zákroku, ale jde vždy o individuální řešení, které musí rozhodnout zkušení neurochirurgové. Zákroky mají za úkol snížit přetlak způsobený cystickou dutinou, někdy se do dutiny aplikuje tubička (shunt), která zajišťuje odtok tekutiny z cysty). Operace na míše jsou značně rizikové a mohou způsobit doživotní těžké následky.
Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com