Tarka je kombinovaný preparát, který obsahuje dvě účinné sloučeniny - trandolapril (ACE-inhibitor) a verapamil (blokátor kalciových kanálů).
Princip: Trandolaparil i verapamil mají různé mechanizmy účinku, ale efekt je stejný – obě látky způsobují pokles krevního tlaku. Verapamil působí na iontové kanály pro vápník ve svalovině cév a v srdeční svalovině. Uvolňuje tyto svaly, roztahuje cévy, čímž snižuje krevní tlak a snižuje také sílu stahů (kontrakce) srdce. Může také zpomalit srdeční tepovou frekvenci. Trandolapril blokuje angiotenzin konvertující enzym (ACE), tím blokuje přeměnu angiotenzinu I na angiotenzin II a to má za důsledek rozšíření krevních cév a snížení krevního tlaku.
Využití: Přípravek Tarka podáváme pacientům s vysokým krevním tlakem, obzvláště potřebujeme-li u nich zpomalit srdeční akci. Kromě toho může preparát pomáhat snižovat nároky srdce na kyslík a tím ulevit při angině pectoris.
Podávání: Tarka smí být užívána pouze dle doporučení předepisujícího lékaře. Lék se vyrábí v podobě tablet o síle 180/2 až 240/4 miligramů (180-240 miligramů verapamilu a 2-4 miligramy trandolaprilu) a běžná dávka pro dospělého člověka je jedna tableta denně. Většinou se začíná nižší dávkou, která se pomalu navyšuje.
Nevýhody: Tarka může mít řadu vedlejších účinků, v nichž se kombinují nežádoucí účinky obou přítomných účinných látek. Trandolapril i verapamil mohou vyvolat výrazné snížení krevního tlaku se všemi důsledky (kolaps, motání hlavy, selhávání srdce). Trandolapril může způsobovat nepříjemný suchý kašel a verapamil může vyvolat výrazné zpomalení srdeční frekvence (odborně bradykardii). Nebezpečná je v tomto ohledu zejména kombinace s beta-blokátory.