Tarlovova cysta je označením pro dutinu v páteřním kanálu vyplněnou mozkomíšním mokem. Typickým místem výskytu je úroveň obratlů křížové kosti (sakrální oblast). Obecný text o cystách najdete zde.
Příčiny: Přesná příčina vzniku Tarlovovy cysty není většinou známá. Existuje řada teorií, z nichž některé dávají vznik cysty do souvislosti s určitými poruchami toku mozkomíšního moku, s úrazy a místními záněty.
Projevy: V řadě případů Tarlovova cysta nevyvolává žádné příznaky, někdy však způsobuje bolesti zad, bolesti kostrče, poruchy při močení (močová inkontinence), bolesti vystřelující do dolních končetin, poruchy citlivosti zevních pohlavních orgánů, narušení erekce u mužů, poruchy citlivosti, brnění a zhoršení hybnosti dolních končetin a mnohé další. Tarlovova cysta má tendenci velmi pomalu růst a zvětšovat se, což může vést k postupnému horšení příznaků.
Diagnostika: Tarlovova cysta je obvykle nalezen díky neurologickému vyšetření, které je doplněno zobrazovací metodou na daný úsek páteře (CT vyšetření páteře, magnetická rezonance páteře).
Léčba: Ani moderní medicína nemá příliš mnoho metod, kterými si s Tarlovovými cystami účinně poradit. Kromě symptomatické terapie tlumicí příznaky je jediným možným řešením neurochirurgický zákrok, který je nicméně poměrně rozsáhlý a má svá rizika, a proto je nutné zhodnocení každého případu individuálně skupinou zkušených odborníků.
Zdroje
https://www.aans.org
https://radiopaedia.org