Tenzní bolest hlavy je jedním z nejčastějších podtypů bolestí hlavy. Trpí jí velké množství lidí (v civilizovaných státech se odhaduje přes 15% populace), zejména žen. Ačkoliv nejde o nijak nebezpečný stav, dokáže být velmi nepříjemný.

 

Příčiny: Příčina vzniku tenzních bolestí hlavy není zcela jistá, zřejmě se na ni podílí více faktorů. Podstatou je zřejmě zvýšený stah svalů krku a svalů lebky, které začnou působit nepříjemnou bolest hlavy. Vznik obtíží může být vyvolán nedostatkem spánku, hladem, stresem a prací ve vynucené poloze. Je možné, že sklon k tenzním bolestem hlavy může být do určité míry vrozený, a že souvisí s určitou nerovnováhou v neuromediátorových systémechmozku.

 

Projevy: Objeví se nepříjemná bolest hlavy, která bývá oboustranná, mnohdy bolí i krční a šíjové svalstvo. Tenzní bolest hlavy nebývá náhlá, prudká a silná, spíše je trvalá, tlaková až svíravá. Řada lidí má pocit, jako by měli „hlavu ve svěráku“. Bolest nebývá typicky doprovázena nevolností a zvracením. Obtíže se objevují v záchvatech, které trvají několik hodin a mohou se opakovat mnohokrát do měsíce.

 

Diagnostika: Pacient s bolestmi hlavy je většinou vyšetřen neurologem, diagnóza tenzní bolesti hlavy je stanovena na základě údajů o charakteru bolesti a negativními výsledky dalších vyšetření. Při opakovaných bolestech hlavy by jistě mělo být provedeno vyšetření mozku zobrazovacími metodami (CT vyšetření, magnetická rezonance), která však u tenzní bolesti hlavy nic nenajdou.

 

Léčba: V léčbě se doporučuje klid, odpočinek, masáže krční páteře a léky proti bolesti. Při častých recidivách bolestí prokázaly dobrý efekt některé typy antidepresiv, které působí preventivně proti vzniku záchvatů.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů