Tietzův syndrom je soubor příznaků, které souvisí s podrážděním skloubení hrudní kosti (sternum) s žebry (costae), odborně tato skloubení označujeme jako sternokostální. Syndrom není nebezpečný, ale je nepříjemný, a může vést k akutní návštěvě lékaře vozem RZP.

 

Příčiny: Přesná příčina Tietzova syndromu není zcela jasná a podle všeho se na jeho vzniku podílí více faktorů. Částečně může jít o namáhání skloubení žeber s hrudní kostí při fyzické námaze (pracovní zatížení, sport), které se kombinuje s psychickými faktory. Potíže mají většinou mladí lidé, ale syndrom je popisován i u starších osob.

 

Projevy: Základním projevem Tietzova syndromu je prudká bolest na hrudi situovaná do místa některého sternokostálního skloubení. Bolest poměrně často reaguje na pohyby trupu včetně pokusů o rotaci a má tendenci zesílit při nádechu. Mladí lidé se záchvatem Tietzova syndromu často popisují dušnost, ale když se zeptáme podrobněji, tak jde spíše o pocit nemožnosti dodechnout. Tento pocit ostatně vede k rychlému dýchání, které postiženému člověku způsobí hyperventilační tetanii.

 

Diagnostika: Diagnóza Tietzova syndromu by měla být provedena vylučovací metodou, kdy nejdříve musíme vyloučit jiné závažnější příčiny bolesti na hrudi (ischemická choroba srdeční, plicní embolie apod.). Při fyzikálním vyšetření hrudníku lze při pohmatu podrážděného místa vyvolat bolest a vyšetření provedená k vyloučení výše zmíněných vážných stavů budou negativní. Dodejme, že základní vyšetření člověka s bolestí na hrudi nejasné příčiny by měla zahrnovat EKG, odběry kardioenzymů a D-dimerů a provedení rentgenu hrudníku.

 

Terapie: Obtíže u Tietzova syndromu obvykle poměrně rychle odezní. Dotyčného je vhodné uklidnit, monitorovat a podávat léky proti bolesti (většinou postačují nesteroidní protizánětlivé léky). Při opakovaných záchvatech obtíží je vhodné vyšetření rehabilitačním lékařem s případným doporučením vhodných cviků na oblast hrudníku.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů